Mycie okien. Sprzątanie mieszkań

Zaktualizowno 16-05-2011

Każdy z nas ma jakiś sposób mycia szyb. jedni używają wody z dodatkiem detergentów, spłukują szyby i wycierają do sucha miękką szmatką. Inni myją tamponem z gazety zwilżonej denaturatem, jeszcze inne wolą srodki czyszczące typu "Mr Muscle", "Clin" czy inny podobny preparat lub też wodę z dodatkiem amoniaku (1 łyżka stołowa na 3l). Popularne i bardzo skuteczne jest też mycie szyb octem (rozcieńczonym w wodzie). Każdy sposób jest dobry, jeśli efekt będzie zadawalający. Pamiętajmy aby skrzydła okienne i ościeznice myć gąbką zamoczoną w ciepłej mydlanej wodzie często ją spłukując i zmieniając wodę. Płuczemy czystą wodą, również korzystając z gąbki, i wycieramy do sucha miękką szmatką.

Okna z zewnątrz myjemy tak często, jak jest to konieczne, w zależności od ich stanu czystości. Wewnątrz robimy to rzadziej na przykład trzy razy w roku. Przy rutynowym sprzątaniu pamiętajmy także, by okna przecierać np. miękką miotełką w celu zapobiegania gromadzenia się brudu.
Pamietajmy również, że za mycie okien nie zabierajmy się w zimny dzień, szkło jest wówczas delikatniejsze, kruche i może pęknąć. Zbyt duże słońce, również nie jest korzystne. Woda szybko wysycha, a na szybach zostają brzydkie smugi. Wykorzystajmy do tej czynności pochmurny dzień.

Do mycia okien będą potrzebne:

  • dobrze wchłaniające wodę ścierki/szmatki i gąbka
  • płyn do mycia szyb
  • miska/wiadro
  • ciepła woda
  • ręcznik papierowy
lista aktualności