Ekologiczne sprzątanie mieszkań

Zaktualizowno 18-05-2011

Eko sprzątanie to nic innego, jak sprzątanie, w którym nie wykorzystujemy chemicznych środków czyszczących, czyli detergentów zatruwających środowisko naturalne. Detergenty są syntetycznymi substancjami czyszczącymi nie zawierającymi mydła. Oczywiście, wszystkie tego typu środki są wydajne, ładnie pachną, są skuteczne, niszczą bakterie i wirusy, ale nie zapominajmy, że także potencjalnie mogą szkodzić naszemu zdrowiu, a już na pewno szkodzą przyrodzie. Wystarczy przecież tylko zerknąć na niektóre etykiety z napisami typu Ostrożnie – żrące albo Środek silnie działający lub Chronić przed dziećmi aby zrozumieć jaka „siła” w nich drzemie. Uczulenia, zawroty głowy, nudności to tylko niektóre z efektów ich stosowania.

Oczywiście, środków chemicznych nie można wyeliminować w stu procentach, ale z powodzeniem można je zastąpić. Zamiast detergentów można stosować ocet, sodę, sok z cytryny, wodę utlenioną, zwykłe mydło z rodzaju mydeł popularnych, najczęściej znanych jako mydło z jeleniem lub wielbłądem lub ekologicznie czystych preparatów. W ekologicznym sprzątaniu pomagają także specjalne ściereczki lub czyściki, przeważnie z mikrofibry. Nie trzeba przy tym używać żadnych środków czyszczących, wystarczy jedynie woda, nawet zimna. Czyściki te mają właściwości antystatyczne, służą do usuwania kurzu, brudu, a nawet tłustych plam.

Warto także zaopatrzyć się w ekologiczne środki czyszczące, które ulegają biodegradacji i nie są szkodliwe dla środowiska. Produkowane są na bazie naturalnych, odnawialnych surowców roślinnych oraz tradycyjnie używanych, bezpiecznych surowców mineralnych. Nie ma w nich syntetycznych środków zapachowych, barwników i konserwantów, fosforanów, wybielaczy. Dlatego też są dobre dla alergików.

Pamiętajmy także o ekologicznym wykorzystywaniu wody oraz o stosowaniu naturalnych zapachów w pomieszczeniach (żywe kwiaty) zamiast sztucznych odświeżaczy powietrza.

lista aktualności