Sprzątanie mieszkań, mycie okien, pranie dywanów, a zdrowie

Zaktualizowno 31-05-2011

Wystarczy przecież zwrócić większą uwagę na sprzątanie aby pozbyć się kłopotów. Czysty dom to dom bezpieczny dla zdrowia, a szczególnie dla alergików. Jeżeli wśród domowników są tacy to bez dwóch zdań mieszkanie musi być sprzątane bardzo regularnie. Najlepiej jest zlecić to profesjonalnej firmie sprzątającej. Oszczędzamy czas, wysiłek, a mamy pewność, że dom będzie czysty.

Sami jednak musimy zadbać aby kurz i brud nie gromadził się tak intensywnie. Alergicy nie wieszają zasłon i firan gdyż w nich gromadzi się kurz. Dobrym rozwiązaniem są żaluzje lub rolety. Trzeba je jednak przecierać specjalnymi szczoteczkami. Warto zadbać o czyste szyby. Na nich osadza się nie tylko kurz, ale także opary z gotowania. Z kolei dywany to idealne miejsce dla roztoczy i dla kurzu. Lepiej trzepać je na powietrzu niż odkurzać w domu. Jeśli nie mamy takich możliwości, przed odkurzaniem należy dywan przetrzeć wilgotną gąbką. Panele lub lakierowane podłogi wystarczy przetrzeć mopem nasączonym wodą z odpowiednim preparatem konserwującym.

Pamiętajmy o drewnianych meblach. Nie wystarczy zetrzeć z nich kurzu. Muszą być też oczyszczone z brudu. Alergicy powinni stosować do tego celu ściereczki nasączone woskiem. Po takim zabiegu meble będą nie tylko czyste, ale też nabiorą połysku. Tak samo można oczyścić ramy obrazów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ściereczek z mikrofibry, które nie wymagają używania detergentów. Taką ściereczkę wystarczy zwilżyć wodą, bo włókna mikrofibry (100 razy cieńsze od włosa) usuwają nawet stary brud i zaschnięte plamy. Dodatkową zaletą nowoczesnych ściereczek jest to, że nie zostawiają smug.

Kuchenka gazowa i mikrofalowa to sprzęty, które bardzo trudno dokładnie wyczyścić. Dostępne w sklepach środki są skuteczne, ale mają właściwości żrące, a ich oparami można się nawet zatruć. Lepiej zastosować naturalne sposoby – np. do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej wstawiamy naczynie z wodą, włączamy i czekamy, aż woda się zagotuje. Tłuszcz, który oblepia ścianki, zmięknie i bez trudu da się usunąć zwykłą ścierką.

lista aktualności