Porady o sprzątaniu

Co na topie - ekologiczne środki czystości, czy ekologiczne kosmetyki o zapachu pomarańczy?

03-08-2011

Kwiaty pomarańczy są w kosmetyce naturalnej jednym z najbardziej ekskluzywnych i poszukiwanych surowców – świeże płatki, zbierane ręcznie w początkowej fazie otwierania się pączków poddaje się destylacji, w wyniku której powstaje woda aromatyczna i olejek zwany „neroli”. Ceni się przede wszystkim lekki, gorzko – słodki zapach tych kwiatów oraz ich właściwości odświeżające, nawilżające i łagodnie tonizujące. Uzyskiwany z kwiatów pomarańczy hydrolat zawiera D-limonen – związek ten, czynnie hamując aktywność enzymu elastazy, zapobiega degradacji elastyny – białka odpowiadającego za sprężystość oraz jędrność skóry.

Pomarańczowa woda kwiatowa to, obok lawendy, róży i geranium jeden z czterech orzeźwiających kwiatowych kosmetyków. Wszystkie stanowią tzw. hydrolaty, czyli kwiatowe wody. Są one skroploną parą wodną, której używa się w procesie destylacji roślin, zawierają więc niewielkie ilości eterycznego wyciągu oraz wywar z roślin.

Olejek pomarańczowy działa również silnie antydepresyjnie, przeciwskurczowo, uspokajająco. Ma korzystne działanie na układ trawienny, spowalnia sam proces trawienia, łagodzi bóle żołądka. Jest lubiany szczególnie przez dzieci. Świetnie nadaje się do kąpieli, jednak należy pamiętać, aby stosować najwyżej 4 krople na wannę wody, w celu zapobiegnięcia ewentualnym podrażnieniom skóry. Poza tym dobrze komponuje się z niemal wszystkimi olejkami uzyskiwanymi z roślin przyprawowych - cynamonowym, muszkatołowym, goździkowym, ale także z lawendowym.

 

 

 

 

 

lista aktualności