Chojo, Choio, Hoio, Hoyo, czy HOJO, HOJO.PL?

Zaktualizowno 02-09-2011

Jak pokonać grzyba w domu?

Grzyb pojawia się w domu, gdy jest w nim zbyt wilgotno. Pojawia się na sufitach i ścianach, najczęściej w kuchni i łazience, gdzie jest dużo wilgoci. Do jego zwalczania potrzebne będą: ocet, sól, szczotka z twardym włosiem, pędzel oraz specjalistyczny środek grzybobójczy.

Jeśli w naszym domu pojawił się grzyb, musimy działać natychmiast zanim grzyb się rozprzestrzeni i wejdzie w głąb ścian. Nie możemy zbagatelizować pierwszych oznak pojawienia się grzyba, gdyż jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wydziela bowiem toksyczne związki. Grzyb źle wpływa również na drewniane meble, które pod jego wpływem butwieją, poza tym nieestetycznie wygląda.

Najpierw musimy usunąć wykwit, czyli część grzyba, która jest widoczna. Ubierzmy rękawiczki ochronne (możemy także założyć maseczkę ochronną), a następnie na ścierkę nalewamy ocet i pocierajmy miejsce, w którym pojawił się grzyb. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, za każdym razem używając innej części ścierki, aby nie nanosić z powrotem grzyba, który już starliśmy. Po takim zabiegu musimy odczekać min. 3 godzin aż czyszczona powierzchnia wyschnie. Następnie ponownie pocieramy – inną, czystą szmatką zamoczoną w occie z solą i zostawiamy na godzinę. Dopiero na tak oczyszczoną ścianę możemy nanieść specjalistyczny środek grzybobójczy, który zabije zarodniki. Instrukcja jego zastosowania jest dokładnie opisana na butelce preparatu. Środek nakłada się zazwyczaj pędzlem.

Inny sposób na pozbycie polega na wyszorowaniu szczotką o twardym włosiu miejsca, gdzie pojawił się grzyb. Szczotkę moczymy w wodzie z dodatkiem chloru – można użyć np. wybielacza do tkanin. Pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia. Następnie nakładamy pędzlem preparat grzybobójczy. Ponownie czekamy aż wyschnie (ok. 1 godz.) i nakładamy drugą warstwę. Po wyschnięciu, po ok. 3 godzinach możemy pomalować ścianę farbą.

Za każdym razem gdy zastosowaliśmy środek grzybobójczy, dobrze wywietrzmy mieszkanie.

Jeśli podczas usuwania grzyba stwierdzimy, że jest głęboko w ścianie, konieczne będzie skucie tynku i dopiero w to miejsce nałożenie preparatu grzybobójczego.

Grzyb pojawia się, gdy w domu jest zbyt wilgotno. Dlatego tak ważne jest, aby usunąć jego przyczynę, a nie tylko skutki działania. Sprawdźmy, czy sufit jest szczelny, czy wentylacja działa poprawnie, szczególnie w łazience i kuchni. Często wietrzymy mieszkanie, pozwoli to na utrzymanie w domu odpowiedniej wilgotności powietrza. Zainwestujmy w klimatyzację i aparat do pomiaru wilgotności w pomieszczeniach. Jeśli grzyb pojawił się, ponieważ ściany są źle zabezpieczone, konieczny będzie remont i położenie właściwej izolacji.

Pamiętajmy: w suchym powietrzu grzyby nie przeżyją! Więcej informacji znajdziesz w serwisie HOJO.PL

Tagi: Chojo, Choio, Hoio, Hoyo, HOJO, HOJO.PL

lista aktualności