Ile za sprzątanie mieszkania lub domu? Mycie okien, sprzątanie domów, pranie dywanów

Zaktualizowno 01-06-2011

Firmy sprzątające mają różne cenniki wykonywania swoich usług. Same firmy też są różne. Od profesjonalnych, z ubezpieczeniem, z pracownikami znającymi obce języki (na wypadek sprzątania u obcokrajowców mieszkających w Polsce), wyposażone w odpowiedni sprzęt i środki do czyszczenia, punktualne, dyskretne i uczciwe po jednoosobowe firmy z amatorskim postępowaniem i na dodatek sprawiające dziwne wrażenie.

Ceny sprzątania zależą od m.in. metrażu powierzchni, specyfiki powierzchni, częstotliwość sprzątania, zakresu czynności, rodzaju środków czystości, urządzeń czyszczących, materiałów eksploatacyjnych, które będą użyte do realizacji usługi i indywidualnych życzeń klienta. Często ustala się kwotę indywidualnie na podstawie wcześniejszej konsultacji co do zakresu prac. Warto jednak pamiętać, że aby być zadowolonym ze sprzątania nie liczmy na jakieś symboliczne opłaty. Dobry sprzęt, dobre środki do czyszczenia i profesjonalizm, który w każdej dziedzinie jest cenny musi kosztować. Z drugiej strony lepiej wydać parę złotych więcej i naprawdę być zadowolonym z usługi niż wydać mniej i później w nerwach poprawiać wszystko samemu.

Z kolei korzystając z usług Pań lub Panów do sprzątania najczęściej umawiamy się na stawkę godzinową. W tym przypadku na rynku obowiązują stawki od 7 do 18 zł za godzinę (mycie okien liczone jest oddzielnie) w zależności od miasta. Natomiast w przypadku firm sprzątających stawki wahają się w przedziale od 3 do 6 zł za 1 mkw. powierzchni (sprzątanie i odkurzanie jednorazowe, okna, tapicerka, dywany liczone są oddzielnie).

lista aktualności