Czerwone wino – sposoby wywabiania plam, sprzątanie mieszkań i biur

Zaktualizowno 09-08-2012

Jeżeli plama jest świeża trzeba działać szybko i zdecydowanie. W tym przypadku możemy polać ponownie winem jedna białym. Po zalaniu plamy wrzucamy tkaninę do pralki i pierzemy. Pamiętajmy jednak aby białe wino wylać bezpośrednio na plamę. Innym sposobem jest zamoczenie materiału z plamą w wodzie z amoniakiem (ale tylko przy rzeczach kolorowych).

Białe rzeczy w wodzie ze spirytusem (moczymy godzinę a później pierzemy w wodzie z proszkiem do prania). Jednak najbardziej popularnym sposobem na plamy z czerwonego wina jest mocne posypanie jej solą. Sola wchłania barwnik. Najlepiej to widać na białych tkaninach. Oczywiście później po wypłukaniu w ciepłej wodzie pierzemy tkaninę w pralce.

Z kolei stare plamy po czerwonym winie można potraktować ciepłą wodą z mydłem z dodatkiem amoniaku. Później ręcznie przepieramy, a na koniec tradycyjnie do pralki. Na stare plamy działa także... krem do golenia. Nakładamy go na plamę i zostawiamy na 10 minut. Później do pralki.

Jeśli chodzi o dywan lub wykładzinę plamę najlepiej zalać natychmiast 2 szklankami wody gazowanej i wycierać suchą i miękką szmatką. Obrus bawełniany biały najlepiej pocierać tamponem zwilżonym spirytusem denaturowanym lub 10-procentową wodą utlenioną po czym szybko spłukać wodą. Natomiast obrus lniany biały można doprowadzić do czystości wkładając go do letniej wody z dodatkiem odrobimy wybielacza. Wygniatając moczyć a później można go ewentualnie jeszcze wygotować.

W każdym razie lepiej czerwone wino wypić niż później walczyć z jego plamami dlatego też bądźmy uważni przy nalewaniu i piciu tego wina.

lista aktualności