Pranie wykładziny w biurze – jak często i jakie metody czyszczenia stosować?

Zaktualizowno 17-03-2017

Użytkowanie wykładziny w domu wymaga profesjonalnego sprzątania dwa, trzy razy w roku. W biurze, ta sama wykładzina eksploatowana jest intensywniej, co sprawia, że zużywa się szybciej. Ponieważ podstawowym warunkiem komfortu pracy jest czystość pomieszczeń biurowych, gdzie spędzamy sporą część naszego czasu, warto wiedzieć, jak często prać wykładziny biurowe i jakie metody stosować.

 

Pranie wykładziny – higiena pracy

Przyjazne środowisko w naszym biurze i odpowiedni jego wygląd mają wpływ nie tylko na wygodę, ale także na efektywność pracy i całe otoczenie. Wykładziny dywanowe w biurze są więc uzasadnionym wyborem, na jaki decydują się firmy chcące zachować odpowiedni standard. Aby go utrzymać, należy zadbać o czystość podłoża i na pewno nie ograniczyć się do jego czyszczenia tylko wtedy, gdy jest zabrudzone. Wielu producentów słusznie zauważa, że każda wykładzina to rodzaj “filtra”, na którym zbiera się ogromna ilość codziennego brudu, stając się źródłem uciążliwych alergenów. Odpadki organiczne, resztki jedzenia to najlepsza pożywka dla roztoczy i nierzadko źródło nieprzyjemnych zapachów. Drobnoziarnisty piasek i zewnętrzny brud z kolei sprawia, że podłoża zużywają się szybciej. Aby zadbać o odpowiedni poziom ich czystości, korzystanie z profesjonalnych usług prania wykładzin 2-4 razy w roku, w odstępie około 3-6 miesięcy jest wskazaniem optymalnym. To pozwoli utrzymać je w doskonałym stanie, a plusem w przypadku wykładzin dywanowych, będzie przyjemny zapach wnętrza i ulga dla alergików.

 

Poznaj cenę za pranie wykładziny w biurze  >>

 

Ważna metoda

Wykładzina, podobnie jak dywan, nadaje wnętrzu ciepła. Aby mogła zachować swoje walory jak najdłużej, wymaga systematycznej pielęgnacji i odpowiednich metod czyszczenia. Wyróżniamy:


metodę na sucho (metoda suchej piany lub kapsułkowania) – bezpieczny i szybki sposób czyszczenia bez konieczności wyłączenia użytkowanej powierzchni i przerw w pracy, wskazany tam, gdzie nie powinno się stosować wody (np. wykładziny i dywany wiskozowe). Metodę, zwykle z użyciem suchych wiórków, wykorzystuje się zwykle w przypadku niewielkich zabrudzeń, a środek czyszczący nanoszony jest na powierzchnię z użyciem standardowej maszyny dyskowej, jednotarczowej (szorowarki), wyposażonej w zbiornik na roztwór roboczy i szczotkę do wykładzin dywanowych. Następnie, po wyschnięciu zostaje odessany odkurzaczem kolumnowym lub maszyną o dużej sile wchłaniania i zasysania, jednocześnie rozczesując włókna wykładziny. Silne zabrudzenia są usuwane przy użyciu aktywizatora do krystalizacji brudu i/lub odplamiaczy. Wybór tej metody wymaga powtórzenia po upływie około 4-6 miesięcy i jest to najbardziej optymalny sposób utrzymania czystości wykładzin w obiekcie komercyjnym;


metodę na mokro (czyszczenie ekstrakcyjne) – to dokładniejszy sposób czyszczenia, przeznaczony dla wykładzin silnie zabrudzonych, który wymaga wyłączenia powierzchni z użytku na około kilka godzin. Następnie po odkurzeniu wykładziny i podniesieniu runa, w przypadku niewielkich biur zwykle stosuje się natryskiwanie powierzchni dywanowej środkiem czyszczącym (niepieniącym), który rozpuszcza brud, a następnie odsysa się go przy użyciu urządzenia ekstrakcyjnego (natryskowo-ssącego) zwanego ekstraktorem. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni, stosuje się różne końcówki (ssawki): ręczne, o szerokości do 30 cm – do wykładzin oraz mniejsze – do tapicerek. Tą metodą, wykładzina powinna być czyszczona 1-2 razy w roku pod warunkiem, że w międzyczasie stosowane jest czyszczenie pielęgnacyjne.


Ponieważ brudzenie wykładziny to ciągły proces, który trwa cały rok, taki również charakter powinny mieć zabiegi pielęgnacyjne. Utrzymanie czystości wymaga systematycznego jej odkurzania, usuwania plam, podnoszenie runa, pielęgnacji na sucho i czyszczenia dogłębnego. Od stopnia zabrudzenia powierzchni, rodzaju włókna, montażu oraz trybu pracy, której czasem nie można przerwać, zależy natomiast dobór odpowiedniej techniki prania wykładziny. Dbając o to, zapewniamy jej żywotność i estetykę, wnętrzu przyjemny zapach, a pracownikom – komfort pracy.

lista aktualności