Co ile myjemy przeszklenia i okna w biurze?

Zaktualizowno 13-04-2017

Nie ma wątpliwości, że porządek w biurze jest podstawowym warunkiem higieny pracy, jej komfortu, a w niektórych branżach także jej bezpieczeństwa. Elementem każdego procesu sprzątania jest mycie okien i przeszkleń, ponieważ wszędzie tam, gdzie się znajdują, pozostawione brudne niszczą efekt i niekorzystnie wpływają na wizerunek firmy. Jak często myć szyby w przestrzeni biurowej, aby ściany ze szkła prezentowały się jak najlepiej?


Proces czyszczenia okien to syzyfowa praca, niestety konieczna ponieważ w krótkim czasie skala zabrudzeń spowoduje znaczne ograniczenie ich przejrzystości i zredukuje ilość wpadającego światła nawet o 40%. Decyduje o tym ruch na ulicach, jaki generuje sporo zanieczyszczeń, które osiadają nie tylko na samych szybach, ale przedostając się do wnętrz również na parapetach i wyposażeniu. Pomoc w utrzymaniu czystości tego rodzaju powierzchni oferują firmy sprzątające, głównie ze względu na kompleksowy charakter oferty, jaki obejmuje także elewacje, stolarkę oraz parapety.

Czyste okna w biurze

O częstotliwości mycia okien zawsze decyduje obiekt, jego specyfika, powierzchnia i lokalizacja. Okna firm w śródmieściach, zwłaszcza miast przemysłowych, będą wymagały częstszego mycia niż te na przedmieściach niewielkich ośrodków z uwagi na natężenie zanieczyszczeń, ulicznego brudu i sadzy. Również rodzaj usługi – mycie standardowe jedno-lub dwustronne czy specjalistyczne – będzie wpływać na to, jak często będzie realizowana usługa mycia okien.

Ze standardowym myciem jednostronnym okien w typowych, niskokondygnacyjnych budynkach poradzić sobie może sprzątaczka i w zależności od ich ilości, potrzeb oraz mocy przerobowej, czyścić je raz na 3-4 tygodni. Podobnie w przypadku szklanych elementów nowoczesnego wyposażenia, tj. skrzydła drzwiowe, ścianki działowe czy balustrady. Lokalne zabrudzenia, np. w postaci odcisków palców, usuwane są na bieżąco w trakcie rutynowego, codziennego sprzątania.

Zobacz jak często prać wykładziny w biurze.


Mycie specjalistyczne – usługi wysokościowe

Nie zawsze jednak pielęgnacja okien bywa łatwym zadaniem. Wielokondygnacyjne budynki czy nowoczesne wieżowce wymagają profesjonalnej ekipy, która posiada odpowiednie uprawnienia w zakresie utrzymania czystości szklanych elewacji, okien na wyższych piętrach czy trudnodostępnych okien połaciowych. Usługi wysokościowe, jakie realizowane są w tym przypadku, obejmują mycie metodą alpinistyczną, która wymaga użycia odpowiedniego sprzętu: teleskopów, podnośników lub lin stosowanych przez zawodowych alpinistów. Niektóre firmy wykorzystują podnośniki koszowe lub specjalne rusztowania z lekkich elementów, jakie ułatwiają szybki montaż i przemieszczanie konstrukcji, co szczególnie sprawdza się w przypadku niskich lecz szerokich budynków. Takie systemy z powodów logistycznych oraz sporych kosztów nie będą więc stosowane codziennie czy nawet raz w miesiącu.

Aby utrzymać czyste biuro, profesjonalne świadczenia są realizowane średnio raz na 3-4 miesiące, co dotyczy także elewacji i witryn. W przypadku niższej i mniej skomplikowanej zabudowy w dużych aglomeracjach, taka interwencja może być potrzebna częściej, co zawsze zależy od firmy i jej budżetu.

Zamów mycie okien w biurze. Napisz do nas >>

Dlaczego warto regularnie czyścić okna?

Systematyczne i umiejętne czyszczenie jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy elewacja pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale jako siedziba firmy jest jej wizytówką. Odpowiednia pielęgnacja oprócz tego, że zapewnia profesjonalny wygląd, zwiększa także żywotność detali. Zabrudzenia, które generują się na ich powierzchni miesiącami, a nawet latami, po takim czasie mogą być trudne do usunięcia i zwyczajnie niszczą okna, co dotyczy głównie stolarki. Tymczasem regularna ich pielęgnacja pozwala przy okazji na ich przegląd i ocenę stanu ram oraz uszczelek. Tym bardziej, że zamykane i otwierane kilka razy dziennie, narażone na zmienne warunki atmosferyczne mogą w pewnym momencie utracić swoją sprawność. Dodatkowym zyskiem jest naturalne oświetlenie, które nie tylko korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, ale sprawia, że wnętrze biura prezentuje się o wiele lepiej.

lista aktualności