Porady o sprzątaniu

Jak sprzątać dom i biuro? 3 błędy, które najczęściej popełniamy

12-07-2017

Jak sprzątać dom i mieszkanie.Polakom doskonale znane są poradniki perfekcyjnych pań domu z Polski i Wysp Brytyjskich – Anthei Turner i Małgorzaty Rozenek. Cenne rady prezentowane przez celebrytki pomagają utrzymać dom oraz biuro w ładzie i porządku. Wszystko robimy sprawniej, lżej i jakby systematyczniej. Jak usunąć kamień i bakterie z muszli klozetowej za pomocą soku z cytryny? Jak sprawić, żeby lustra w łazience nie zaparowywały się? Sekrety sprzątania nie są już dla nas tajemnicą. Jednak wciąż zdarza się nam wpadać w pułapkę utartych przekonań i zabobonów. Takie błędy mogą sporo kosztować. Nie tylko czasu i energii. Zbyt wiele płynu czyszczącego i silne szorowanie trwale niszczy tkaniny. Okien nie myje się w słoneczne dni. Sok z cytryny i ocet niszczą kamienne posadzki. Sprawdź jakie błędy jeszcze popełniają Polacy podczas sprzątania.

1. Szorowanie plam na dywanie

Wystarczy mała plama na dywanie. Rozleje się kawa, mleko, albo herbata. Natychmiast sięgamy po pierwszą z brzegu gąbkę i zaczynamy uporczywie szorować. To poważny błąd. W ten sposób najprawdopodobniej wetrzemy plamę głębiej i jej późniejsze usunięcie będzie niemożliwe. A to najmniejszy problem. Choć mogłoby się wydawać, że szorowanie to najbardziej efektywna metoda, w rzeczywistości takie usuwanie plamy zniekształca dywanowe włókna. Nawet jak uda Ci się pozbyć niechcianej plamy, dywan może ulec poważnemu uszkodzeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wywabienie plamy. Połóż na dywan papierowy ręcznik i pozwól, żeby nadmiar rozlanego trunku wsiąkł w papier. Powtarzaj tę czynność aż do momentu, w którym kolejne przykładane warstwy będą suche. Dopiero tak przygotowany dywan jest gotowy do właściwego czyszczenia. Nałóż na miejsce po plamie wybielacz lub inny środek czyszczący. Delikatnie wmasuj go w plamę. Nie wcieraj! A następnie pozostaw na kilkanaście minut i przemyj wodą. Jeśli to zawiedzie, możesz wypróbować sprawdzony sposób naszych babć. Rozsyp na zabrudzone miejsce mąkę kukurydzianą lub ziemniaczaną i zostaw na kilka godzin. Mąka idealnie wchłonie tłuszcz i inne ciężkie do usunięcia substancje. Jeżeli plama jest duża i zdażyła już wsiąknąć, najlepiej skorzytać z usługi prania dywanów.

2. Nie myj okien na słońcu

Ciepłe powietrze i pierwsze promienie słońca. Ładna pogoda sprawia, że nabieramy ochoty na mycie okien. Zwłaszcza kiedy trzeba zrobić wiosenne porządki w biurze czy w domu. Jednak pamiętaj, że mycie okien w blasku silnych promieni słonecznych, przyniesie więcej szkód niż pożytku. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pod wpływem promieni słonecznych, używany środek wysycha zbyt szybko i na szybie zostają brzydkie zacieki. Dlatego zanim z wielkim zapałem chwycimy za płyn do mycia okien i ścierkę, warto poczekać na bardziej sprzyjające warunki. Wybierz chłodniejszy i bardziej pochmurny dzień. Mycie okien może trochę poczekać. A przynajmniej unikniemy problemu ze smugami.

3. Upodobanie do soku z cytryny i octu

Przy wszechobecnej modzie na naturalne środki czyszczące kompletnie bezmyślne wydaje się korzystanie ze sklepowych specyfików, zawierających podejrzane substancje. Tymczasem okazuje się, że to, co domowe, nie zawsze jest delikatniejsze. Zarówno sok z cytryny, jak i ocet, mogą uszkadzać niektóre powierzchnie. To kwasy, które nie zawsze sprawdzają się przy czyszczeniu m.in. marmuru, wapienia, trawertynu czy onyksu. Mogą na trwałe zmatowić wygląd kamienia, a przywrócenie mu świetności nierzadko jest bardzo dużym wydatkiem. Eksperci zdecydowanie polecają jednak roztwór octowy (przyrządzony z 1 łyżki octu i 2 litrów wody) do usuwania plam od mydła czy kamienia z kranu, prysznica i powierzchni ceramicznych.

Jak widać nie zawsze domowe sposoby sprzątania, które mogą na pierwszy rzut oka wydawać się najlepsze, takie w rzeczywistości są. Aby przez długie lata cieszyć się z zakupionych elementów wystroju domu warto rozważnie podchodzić do ich czyszczenia.

lista aktualności