Porady o sprzątaniu

Dlaczego firma sprzątająca to opłacalny biznes?

14-07-2017

zakładanie firmy sprzątającejUsługi sprzątające stają się w naszym kraju coraz popularniejsze, korzystają z nich nie tylko większe, ale też i małe firmy, a nawet gospodarstwa domowe. Nowe firmy sprzątające wyrastają jak grzyby po deszczu, niestety nie wszystkie są sobie równe. Jeżeli chcemy być zadowoleni z efektów, musimy dobrze wybrać. A jest w czym, właściciele takich firm prześcigają się w coraz to konkurencyjniejszych ofertach. Czy faktycznie firma sprzątająca to tak opłacalny interes?

Zleceniodawcy nie mają powodów do narzekań. Firm, które oferują podobne usługi na rynku jest wiele, a przez to wybór jest szeroki. Jeżeli jedna z nich zawiedzie, zawsze można zwrócić się do innej – oferującej lepszą jakość usług. Właściciele, którzy prowadzą takie firmy, też o tym wiedzą.

Skąd bierze się tak duże zapotrzebowanie na usługi sprzątające?

Jeszcze do niedawna, jedynie korporacje i duże firmy z większych miast typu Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław mogły pozwolić sobie na zatrudnienie profesjonalnej, zewnętrznej firmy sprzątającej. Przynajmniej tak myślano. Przecież zatrudnienie takiej firmy wcale nie jest drogie, a zyskać można wiele – przede wszystkim czas dla siebie. Coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Żyjemy w coraz bogatszym społeczeństwie. Późne powroty z pracy do domu, duże powierzchnie apartamentów, rozbudowane domy jednorodzinne, wszystko to sprawia, że samodzielnie nie możemy skutecznie sprzątać. Tutaj pojawiają się specjaliści, którzy w tym sprzątaniu pomagają, a ich usługi wcale nie są tak drogie, jakby to się mogło wydawać.

Usługi sprzątające znajdą też rynek zbytu w wielkich centrach handlowych, hipermarketach, kinach, muzeach, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z większymi powierzchniami. Takim instytucjom po prostu nie opłaca się zatrudniać etatowych pracowników.

Sprzątanie – doskonałe źródło utrzymania

Sprzątanie stało się formą biznesu od czasu, kiedy to Polacy zmienili swoje poglądy. Już nie jesteśmy tak oszczędni jak kiedyś i coraz bardziej cenimy nasz czas. Wykorzystali to przedsiębiorcy, którzy w usługach sprzątających wyczuli zarobek… i słusznie.

Początkowo mniejsze firmy, o ile są dobrze prowadzone i oferują wysoką jakość usług, z jedno lub dwuosobowych zamieniają się dochodowe przedsiębiorstwa działająca w skali krajowej.

Na rynku funkcjonuje wiele firm sprzątających różnego typu pomieszczenia. Znalezienie niszy w tym sektorze, także może ułatwić sukces. Jedną z opcji jest czyszczenie okien w biurowcach. Praca przede wszystkim na wysokościach z użyciem odpowiedniego sprzętu alpinistycznego, koszy oraz zewnętrznych wind. Z kolei jeśli chcemy sprzątać tylko biura lub domy to wystarczy nam auto oraz środki do czyszczenia. Nie trudno więc o rozwój w branży.

Jak zacząć przygodę z usługach sprzątających?

Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie działalności gospodarczej, tutaj warto mieć na uwadze to, że przez pierwsze 2 lata mamy obniżone składki ZUS – da nam to czas na zapoznanie się z branżą, znalezienie stałych klientów i rozwój.

Należy rozejrzeć się za odpowiednią niszą. Jeżeli nie mamy dużego wkładu własnego, zacznijmy od sprzątania gospodarstw domowych, tutaj wystarczy auto i środki czyszczące. Jeżeli sprawdzimy się w tym segmencie, możemy stawać w przetargach na sprzątanie większych powierzchni w sklepach, biurach i na halach. Warto jednak zadbać o sprawdzony i zaufany personel – to od niego zależy jakość oferowanych usług, a tym samym opinia o firmie. A opinię niestety łatwo można popsuć.

Sprzątanie to ciężka praca, a prowadzenie firmy to czasochłonne zajęcie. Jednak są plusy – to też dochodowy interes. Na rynku jest niegasnące zapotrzebowanie na tego typu usługi, czy to w biurach, czy nawet w domach prywatnych.

lista aktualności