Porady o sprzątaniu

Jak usunąć tłuste plamy? Skuteczny sposób na tłuste ślady na ścianach i drewnie.

16-08-2017

Aby powstały tłuste plamy na ścianie, ubraniu czy blacie nie trzeba wiele. Czasami nawet kropla oleju na drewnie czy na ścianie może spowodować trwałe, nieestetyczne zabrudzenia. Problem ten dotyczy głównie kuchni,  jednak nie tylko – w biurach bardzo często można zauważyć tłuste ślady po palcach przy włącznikach światła, na szybach lub na drzwiach. Na szczęście nie musimy od razu nastawiać się na generalny remont, malowanie ścian i wymianę drewnianych mebli – wystarczy wykorzystać jeden z podanych poniżej patentów.

Tłuste plamy na ścianach

Nad tym, jak usunąć tłuste plamy ze ścian zastanawia się wiele osób, gdyż należą one do najbardziej niewdzięcznych zabrudzeń w naszym domu. Podczas usuwania takich zabrudzeń nie mamy pewności, czy wraz z plamą nie zniknie również farba i tynk. Jednak nawet jeśli tak by się stało, to nie musimy załamywać rąk – takie odplamianie i tak byłoby konieczne przed nałożeniem kolejnej warstwy farby. Prawdopodobnie będzie to konieczne w przypadku farb starej generacji, które są nietrwałe. Te nowsze, czyli odporne na ścieranie i powstawanie plam powinny bez problemu znieść poniższe zabiegi.

Sposobem naszych babć na usuwanie tłustych zacieków ze ścian było posypanie plamy sporą ilością mąki ziemniaczanej. Jeśli tłusta plama jest świeża, to najpierw zbieramy z niej nadmiar tłuszczu. Mąkę pozostawiamy na kilka godzin, po czym zbieramy ją wilgotną szmatką. Warto sięgnąć również po jakiś produkt chemiczny usuwający tłuszcz. Najlepiej sprawdzą się tutaj zwykłe płyny do mycia naczyń. Używajmy nasączonej gąbki, która jest wyciśnięta na tyle, że nie kapie z niej woda. Można również skorzystać z płynów do mycia okien – w tym przypadku spryskujemy ścianę i czekamy ok. 30 min., a następnie przecieramy suchą szmatką.

Dużo wygodniejszym sposobem jest użycie pianki do golenia. Zawiera ona w sobie mydliny, które poradzą sobie z tłuszczem, a dodatkowo jej konsystencja umożliwia bezproblemowe zaaplikowanie w miejscu, w którym najbardziej jej potrzebujemy. Zostawiamy na godzinę i zbieramy suchą ścierką. Pianka powinna usnąć nawet głębokie ślady tłuszczu.

W przypadku jasnych ścian świetnie sprawdzi się kreda. Jej kolor można dopasować do farby, więc jeszcze mniej stresu z tym, że narobimy więcej szkody niż pożytku. Tłuste plamy zamalowujemy grubo kredą. Po 5 min. ścieramy ją suchą szmatką z mikrofibry, a następnie wilgotną.

Potrzebujesz profesjonalnie sprzątnąć biuro lub mieszkanie? Zamów sprawdzoną firmę sprzątającą w ramach pakietu tutaj lub dobierz plan indywidualny tutaj.

Zobacz usługi sprzątania w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i wielu innych.

Tłuste ślady na drewnie

sposób na tłuste plamyO tym, jak usunąć tłuste plamy z różnych powierzchni, możemy usłyszeć w wielu programach telewizyjnych. Jednak przed wykorzystaniem polecanych w telewizji sposobów, warto przemyśleć daną metodę usuwania takich śladów. Nie wszystkie sposoby czyszczenia są skuteczne, a nie które z nich mogą nawet zaszkodzić powierzchni ściany lub drewna, którą staramy się wyczyścić. Robiąc to w nieprzemyślany sposób, możemy narobić sobie więcej szkody niż pożytku.

Polakierowane drewno nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ warstwa ochronna na pewno poradzi sobie z nawet ogromną ilością tłuszczu. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy plamy dotyczą drewna surowego, niezabezpieczonego. W niektórych przypadkach, gdy plamy są już stare i tłuszcz wsiąknął głęboko nie będzie innego wyjścia, aby zakamuflować nieestetyczny ślad, jak pomalowanie całej drewnianej powierzchni danym rodzajem tłuszczu. Zmieni to oczywiście kolor drewna, jednak nie będziemy zmuszeni zakrywać mebla np. obrusami lub jeszcze gorzej – pozbywać się go.

Zobacz: Jak czyścić i konserwować drewniane meble w kuchni.

Jednak zanim zaczniemy pokrywać wszystko tłuszczem spróbujmy pokonać go mydlinami. Tak jak w przypadku ścian sprawdzi się tu pianka do golenia lub zwykle mydło do rąk. Efekt powinien być pozytywny, o ile mamy do czynienia z tłuszczem jadalnym. Tłuszcz techniczny jest trudniejszy do usunięcia, aczkolwiek benzyna ekstrakcyjna powinna sobie z nim poradzić.

Jeśli ani mydliny, ani benzyna nie pomaga możemy spróbować przeprasować plamę żelazkiem. Na drewno kładziemy materiał, który charakteryzuje się dobrym wchłanianiem np. bawełniany ręcznik i przy pomocy dużej temperatury staramy się „rozpuścić” plamę. Przydatny patent przy starych plamach, jednak na nowe może podziałać odwrotnie do zamierzonego celu – bardziej ugruntuje ślad i jeszcze trudniej będzie go usunąć.

Średnia ocena artykułu: 5 - 17 ocen

lista aktualności