Czy pracownik ma po sobie sprzątać w biurze, czy firma sprzątająca?

Zaktualizowno 22-08-2017

Czy pracownik ma sprzątać w biurze?Dopóki postępować będzie wzrost zatrudnienia w sektorze usług, szczególnie w branżach specjalistycznych związanych z finansami, handlem czy reklamą, rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracę biurową. Dlatego to właśnie biuro stanowi “serce” każdej firmy i ono decyduje o komforcie pracy, o który trzeba dbać. Praktyka pokazuje, że nie dla wszystkich jest to takie oczywiste i stale pojawiają się spory kto jest za to odpowiedzialny – pracownik czy firma zatrudniona przez pracodawcę?


Kto odpowiada za porządek w biurze?

Każdy pracownik firmy sprzątającej otwarcie przyzna, że biura to najbardziej zaśmiecone obiekty, jakie mają w swoich zleceniach. Problemem jest również kwestia, po czyjej stronie jest obowiązek sprzątania – pracownika, czy pracodawcy? Jak czytamy w §14. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dn. 26 września 1997 r., to pracodawca jest obowiązany utrzymywać pomieszczenia pracy w czystości i porządku oraz zapewnić ich okresowe remonty i konserwacje w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. III Pomieszczenia pracy, R. 1 Przepisy ogólne). Sprzątanie pomieszczeń leży więc po jego stronie i żadne przepisy nie nakładają tego zadania na pracownika, zwłaszcza za darmo. Nie oznacza to jednak, że mają oni nie przestrzegać podstawowych zasad czystości i higieny, szczególnie w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, o czym mówi Art. 211. KP. Zgodnie z jego pkt.3, pracownik jest w szczególności zobowiązany do należytego dbania o stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy. W praktyce to oznacza, że po zakończonej pracy zobowiązany jest do pozostawienia swojego stanowiska w należytym porządku, zadbania o czystość monitora, klawiatury czy drukarki, bieżące opróżnianie koszy i segregację śmieci zgodnie z zaleceniami administracji budynku. W wielu przypadkach takie wymagania są uzasadnione standardem przedsiębiorstwa, w większości jednak powinny wynikać z kultury pracy, także tej osobistej.

Rzeczywistość pokazuje, że bywa inaczej, a pracownik zwykle ma inne rzeczy na głowie i dla niego porządek wcale nie musi być priorytetem. Chcąc zatem zachować odpowiedni standard pracy, zamiast powierzać mu sprzątanie, pracodawca może zdecydować się na profesjonalne usługi i skorzystać z oferty firmy outsourcingowej.

Zobacz wpis: Cennik sprzątania biura. 6 rad jak nie przepłacić za serwis sprzątający

Kiedy sprzątać powinna firma zewnętrzna

O ile pracownik może zadbać o czystość swojego biurka, zmywając po sobie kubek, talerz i przestrzegać zasad higieny w pomieszczeniach sanitarnych, profesjonalny porządek przestrzeni biurowej oraz odpowiednią pielęgnację zapewni już wykwalifikowany personel firmy zewnętrznej. Współpraca ze specjalistami to przede wszystkim gwarancja właściwie dobranych środków i metod do określonej powierzchni, rodzaju zabrudzenia i miejsca oraz profesjonalny sprzęt. Taka wiedza pozwala nie tylko na skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne czyszczenie, również ze względu na obecność w pomieszczeniu innych osób. Dotyczy to zwłaszcza kuchni i toalet, a także wyposażenia: blatów, klamek, sprzętu kuchennego i naczyń, którego dotykają wszyscy.

Bardzo ważnym aspektem są wypracowane standardy wykonywania usługi. Zobacz przykładową listę kontrolną sprzatania biura.

Specjalistyczne usługi to również mniejsze ryzyko strat, jakie wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji elementów wyposażenia biura, tj. blaty, okładziny, tapicerka czy podłoga. W budynkach klasy A jest to szczególnie istotne z uwagi na koszty takiego wystroju. Aby zapewnić mu jak najdłuższą żywotność, szeroko dostępne preparaty z drogerii zwykle nie wystarczają, a ich niewłaściwe użycie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Pranie wykładzin, usuwanie plam czy konserwację i impregnację podłóg powinno się zlecać profesjonalnej ekipie, zwłaszcza tam, gdzie jest duża powierzchnia biurowa i zatrudnienie sprzątaczki nie będzie się opłacać. Takie firmy mają nowoczesne zaplecze techniczne i wypracowane standardy, znają procedury i zawsze mogą zaproponować więcej, co w dłuższej perspektywie, dla każdego przedsiębiorstwa może okazać się dobrą inwestycją.

lista aktualności