Porady o sprzątaniu

Jak dbać o laptopa, jak czyścić ekran monitora i inne biurowe urządzenia? Zobacz najlepsze sposoby

29-08-2017

ak dbać o laptopa, jak czyścić ekran monitora?Osoby, które są odpowiedzialne za czystość i estetykę biur doskonale wiedzą, że konserwacja i czyszczenie sprzętu elektronicznego to uciążliwy ale i ważny temat, wymagający przy tym pewnej wiedzy. Dbanie o czystość urządzeń biurowych to nie tylko konieczność ze względu na komfort używania i względy higieniczne, to także warunek dłuższej ich sprawności i efektywności. Niestety są to czynności, które należy wykonywać regularnie dlatego warto zlecić tą pracę personelowi sprzątającemu biuro. Dobrze jest wcześniej upewnić się co do zasad i odpowiednich sposobów czyszczenia takich urządzeń, a także czy firma sprzątająca dysponuje odpowiednimi środkami czyszczącymi. Czyszczenie sprzętu komputerowego nie musi być zlecane często. Wystarczy takie zabiegi wykonywać nawet raz w miesiącu np. w ramach ustalonej listy konrtolenj. Przykładową listę dla sprzątania biur prezentujemy tutaj. Profesjonaliści będą świadomi, że do tych zabiegów obowiązkowo trzeba włączyć dezynfekcję klawiatur oraz telefonów. Jest to standard w ofercie poważnych firm sprzątających i warto na to zwrócić uwagę.

Czyszczenie drukarki laserowej

Dużym błędem, który zdarza się popełniać osobom sprzątającym biura jest użycie odkurzacza do odkurzenia drukarki. Jeszcze gorszym – np. suszarki. Dlaczego? Ze względu na możliwość wyładowań elektrostatycznych, a ewentualna iskra może uszkodzić urządzenie. Nie powinno się czyścić drukarek czymkolwiek wilgotnym. Najlepsza będzie po prostu ściereczka z mikrofazy (inaczej – z mikrofibry) i dokładne wytarcie nią obudowy drukarki. Materiał ten nadaje się idealnie, nie pozostawia żadnych nitek czy strzępków, a przy tym jest chłonny, miękki i elastyczny.

Czyszczenie drukarki atramentowej

Prócz zwykłego kurzu na powierzchni mamy tutaj również inny problem. Zdarza się, że drukarki tego typu rozpylają drobinki atramentu z głowicy, które opadają na obudowę i tworzą widoczne zabrudzenia. Rożnego rodzaju popularne środki do czyszczenia nie są wskazane. Najlepsza znów okazuje się miękka szmatka, zwilżona wodą.

zobacz ofertę na sprzątanie biura

Czyszczenie ekranu dotykowego

Do czyszczenia telefonów i tabletów również najlepiej jest używać ściereczek z mikrowłókna. Na rynku jest oczywiście cała gama specjalnych środków do czyszczenia ekranów dotykowych. Środki takie na pewno nie powinny zawierać mydła ani roztworów zasadowych. Mogą one uszkodzić powierzchnię ekranu. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, gdzie gromadzi się dużo kurzu i brudu (np. port USB) mogą przydać się tradycyjne patyczki higieniczne.

Czyszczenie ekranu laptopa

Współczesne monitory różnią się od dawnych monitorów CRT w kwestii czyszczenia. Są delikatniejsze i wymagają innego rodzaju zabiegów czyszczących. Nie można ich traktować jak zwykłej szklanej powierzchni. Wyświetlacze są niestety dużo bardziej podatne na uszkodzenia dlatego najlepiej przecierać je suchą szmatką z mikrofibry, ewentualnie zwilżoną w destylowanej wodzie. Są też na rynku specjalnie do tego celu wyprodukowane płyny. CO ważne, nigdy nie należy naciskać na powierzchnię monitora, może to uszkodzić matrycę i spowodować wypalenie pikseli. Obudowę monitora można czyścić zwykłymi środkami czyszczącymi.

Na koniec banalna ale istotna informacja: przed czyszczeniem sprzętu biurowego należy go koniecznie odłączyć od zasilania.

lista aktualności