Porady o sprzątaniu

Sprzęt i środki czystości – własne czy firmy sprzątającej?

13-09-2017
Sprzęt do sprzątania i środki...

Na usługi firm sprzątających decydujemy się coraz chętniej i częściej z wielu powodów: dla klienta indywidualnego podstawowym jest czas – tempo życia, aktywność zawodowa sprawiają, że czysty i pachnący dom staje się ideałem. Również dla przedsiębiorców zarówno z dużych miast, takich jak Warszawa lub Kraków ale i mniejszych miejscowości jak np. Radom czy Zamość, poziom czystości pomieszczeń biurowych jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów, jakie wpływają na samopoczucie pracowników, komfort pracy oraz ich efektywność. Utrzymanie tych standardów wymaga odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących, zanim więc zdecydujemy się na usługi sprzątania biura, warto to skalkulować. Koszta zakupu i naprawy sprzętu oraz doboru odpowiedniej chemii przy braku podpisanych, stałych umów z dostawcami, może okazać się o wiele wyższy niż ten skalkulowanych przez firmę sprzątającą w ramach całej usługi.

Zobacz wpis: Cennik sprzątania biur. Jak nie przepłacać za serwis sprzątający?

Profesjonalna chemia – skuteczne i szybkie sprzątanie

Sukcesem dla każdej ekipy sprzątającej jest profesjonalne zaplecze w postaci dedykowanych urządzeń i środków czyszczących, których wykorzystanie pozwala uzyskać zaplanowany efekt oraz zoptymalizować koszty zarówno w obiektach biurowych, jak i w mieszkaniach prywatnych. Firma jest także na bieżąco z nowościami rynkowymi, dokonując stałego przeglądu produktów, które wdraża w pakiet serwisowy. Dzięki temu zapewnia coraz lepsze rozwiązania w postaci m. in. :

  • nowoczesnych wywabiaczy plam,
  • wydajniejszych, przyjaznych dla środowiska koncentratów na bazie szybko działających substancji aktywnych, które nie pozostawiają smug i zacieków, a wnętrza wypełniają przyjemnym zapachem,
  • niskopieniących płynów,
  • środków antybakteryjnych i dezynfekujących,
  • preparatów do podłóg laminowanych o właściwościach antypoślizgowych i elektrostatycznych.

Nowoczesne środki – wiedza i szkolenia

Dużą rolę w odpowiednim zastosowaniu chemii odgrywa wykwalifikowany personel, który potrafi umiejętnie dobrać preparaty, wie jak i kiedy korzystać z tych o niskiej kwasowości lub o bardzo wysokim PH. Zna również procedury czystości, jakie obowiązują m. in. w placówkach medycznych, dlatego taki pracownik jest bardziej wydajny. Nowoczesne produkty do utrzymania czystości posiadają poza tym odpowiednie atesty, a większość ich dostawców zapewnia regularne szkolenia z ich użytkowania.

Sprzęt – zaufać specjalistom

Na zakup sprzętu, w wielu placówkach zwykle brakuje środków, co może grozić spadkiem poziomu czystości, a w przypadku szpitali czy przychodni taka sytuacja jest niedopuszczalna. W takich okolicznościach to właśnie zaplecze techniczne, jakim dysponuje zewnętrzna firma staje się podstawowym argumentem za decyzją o jej wyborze. Na swoim wyposażeniu posiada odpowiednie odkurzacze oraz ścierki i gąbki w odpowiedniej ilości i ustalonych kolorach zgodnie z systemem sprzątania i zakresem czynności. Asortyment stanowią także szczotki i wiadra na czystą i brudną wodę, mop oraz odzież ochronna. Jeśli nie są to rutynowe porządki lecz pielęgnacja, potrzebny będzie np. profesjonalny odkurzacz z funkcją sprzątania na sucho i na mokro, z ekonomicznymi filtrami i wymiennymi szczotkami przystosowanymi do wysokości runa, a więc do odkurzania dywanów oraz wykładzin. Bardziej zaawansowane czynności, tj. chemiczne czyszczenie podłóg biurowych czy handlowych wymaga już profesjonalnej szorowarki automatycznej lub bezpyłowej zamiatarki w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża.

Asortyment własny czy firmowy – co się bardziej opłaca?

Firma sprzątająca wcale nie musi kosztować więcej niż zatrudniony na etat personel lub przypadkowe osoby. Dotyczy to w praktyce przede wszystkim małych i dużych przedsiębiorstw oraz obiektów użyteczności publicznej, za czym przemawia kilka argumentów:

zobacz ofertę na sprzątanie biura za 240 zł miesięcznie (usługa co tydzień)

  • logistyka – na samym początku, firma przedstawia zakres prac na poszczególnych stanowiskach oraz wykaz preparatów i sprzętu do zastosowania w obiekcie, który dostarcza zgodnie z harmonogramem prac,
  • kontrola zużycia środków czystości – dzięki planom utrzymania higieny oferowanym przez outsourcing, właściciel czy administrator nie zajmują się już uzupełnianiem braków lecz swoimi zadaniami,
  • oszczędność – oprócz redukcji kosztów zatrudnienia tj. ZUS, szkolenia BHP, zastępstwa i czas związany z nadzorem, odpadają wydatki związane z zakupem chemii, które zwykle nie są skuteczne,
  • wydajność – tania chemia w praktyce może okazać się droższa, a niewłaściwie stosowana skraca żywotność materiałów i nie zastąpi profesjonalnych rozwiązań.

Korzystanie z profesjonalnych środków czystości i sprzętu firmy sprzątającej dla przedsiębiorców są bardzo dobrym wyborem, przede wszystkim z uwagi na standardy, w przypadku indywidualnych klientów i prywatnych mieszkań bywa różnie. Wszystko zależy od nieruchomości, powierzchni i rodzaju zabrudzeń. Rutynowe porządki mogą nie wymagać profesjonalnych środków, a zakupiona chemia na własny użytek jest praktycznym rozwiązaniem, gdyż korzystamy z niej codziennie, nie tylko raz, czy dwa razy w tygodniu. Kiedy jednak zamawiamy firmę sprzątającą po imprezie lub po remoncie warto to skalkulować, biorąc pod uwagę jej skuteczność i końcowy efekt.

lista aktualności