Porady o sprzątaniu

Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny z tłuszczu?

25-09-2017
Czyszczenie okapu

Jest w każdej kuchni, a trzeba nieźle się napocić, aby go wyczyścić – chodzi o okap kuchenny, urządzenie wręcz niezbędne. Niestety, wydaje się też, że często zapominamy o jego regularnym czyszczeniu, a w końcu to tam gromadzą się wszystkie opary i tłuszcz bezpośrednio znad kuchenki. Częste używanie okapu powoduje szybkie gromadzenie się brudu, szczególnie na powierzchniach filtrów. Jeżeli regularnie nie dbamy o utrzymanie czystości okapu, jego późniejsze doczyszczenie może pochłonąć sporo czasu i energii.

Zatłuszczony i brudny okap nie pomaga w dobrej wentylacji, wręcz przeciwnie, dlatego prezentujemy kilka skutecznych porad – jak wyczyścić okap w domu i biurze.

Pamiętaj, że w ramach naszych pakietów godzin sprzątania możemy wyczyści okap w Twojej kuchni. Zobacz pakiety

Jak wyczyścić okap kuchenny? Czego unikać?

Jak do tej pory czyściliśmy okapy? To czasochłonne i trudne zadanie. Jedyną metoda polega na całkowitym demontażu i wielogodzinnym moczeniu w roztworze specjalnego płynu lub detergentu. A jeszcze czeka nas męczące szorowanie. Myśląc o tym, wielu z nas całkowicie zapomina (lub chce zapomnieć) o tym sprzęcie kuchennym podczas sprzątania. To jednak nieprawda. Czyszczenie okapu wcale nie musi kojarzyć nam się z syzyfową pracą.

Oczywiście, jeżeli okap nie był czyszczony przez dłuższy okres, doprowadzenie go do stanu używalności może trwać nieco dłużej. Są na to jednak sprawdzone metody. Wystarczy kratkę czyścić częściej, ale za to krócej i przyjemniej. Skumulowany brud, tłuszcz i kurz, którego obecność na okapie jest nieunikniona, niestety nie dają łatwo za wygraną.

Potrzebujesz skutecznie wyczyścić okap? Szukasz sprawdzonej firmy lub osoby sprzątającej? Zobacz w jakich miastach działamy i jakie usługi oferujemy.

 

Co będzie potrzebne?

Nie zawsze najdroższe środki czyszczące sprawdzają się najlepiej. Można skorzystać ze środków, które na pewno każdy z nas ma w swoim domu. Co będzie potrzebne? Poszukajmy w domowych, lub biurowych zakamarkach następujących rzeczy:

  • dowolny olej, może być nawet oliwa z oliwekścierki z mikrofibry
  • gąbka do mycia
  • najzwyklejsza ściereczka z mikrofibry
  • ocet
  • woda
  • spryskiwacz
  • ręcznik papierowy

Powyższe rzeczy powinniśmy znaleźć wszędzie. Prawda, że niewiele potrzeba? Teraz przystępujemy do czyszczenia, nie zajmie to dłużej iż kilka chwil.

Czyszczenie zabrudzonego okapu

Ciepłą wodę zmieszajmy z octem w proporcji 50/50, następnie wklejmy roztwór do spryskiwacza. Na początku zdejmujemy kratkę z filtrem z okapu. To będzie nasz krok drugi. Zwykle zamocowana jest na dwa klipsy, a jej demontaż trwa chwilę. Wyjmujemy też elementy, który trzeba wymieniać. Zostawiamy samą kratkę, na której kumulują się wszystkie opary.

Tutaj do akcji wkracza nasz spryskiwacz wraz z wcześniej przygotowanym roztworem wody z octem. Ocet najskuteczniej i najszybciej rozpuści tłuszcz. Spryskajmy całą kratkę bardzo dokładnie i zostawmy od 10 do 15 minut. Ocet doskonale rozpuszcza brud i tłuszcz.

Po 10-15 minutach wystarczy wyszorować kratkę ściereczką lub gąbką, oczywiście od czasu do czasu spryskując kartkę naszym roztworem.

Zobacz również: Jak usunąć tłuste plamy? Skuteczny sposób na tłuste ślady na ścianach i drewnie.

Regularne czyszczenie okapu

Okap powinien być czyszczony co najmniej raz na 2 tygodnie. Wtedy unikniemy dłuższego szorowania.

Do regularnego czyszczenia używam oleju lub oliwy z oliwek. Olej doskonale rozpuszcza brud i tłuszcz. A jak czyścić? Gąbką należy nanieść oliwkę na kratkę i przykrywamy na chwilę ściereczką z mikrofibry zmoczoną w gorącej wodzie. Po zdjęciu ściereczki dokładnie przecieramy ostrą stroną gąbki. Następnie ręcznikiem papierowym zbieramy resztki oliwy i polerujemy kratkę, dzięki czemu, nie tylko dokładnie wyczyścimy nasz okap, ale i nadamy mu wyjątkowego połysku, Cała operacja nie powinna potrwać dłużej niż 10 minut.

Czyszczenie zewnętrzne

Czyszczenie okapu z zewnątrz nie powinno być już trudne. Możemy zastosować albo wody z octem, albo oleju. Polecana jest jednak woda z octem, która dodatkowo nabłyszczy zmatowiałą powierzchnię.

Jak widać, nie potrzeba wiele, aby wyczyścić okap kuchenny – sprzęt, który często jest przy czyszczeni domu i biura pomijany. Wystarczy zaledwie kilka chwil i minimum pracy.

Średnia ocena artykułu: 4.5 - 13 ocen
lista aktualności