Porady o sprzątaniu

9 atrybutów profesjonalnej firmy sprzątającej

05-10-2017
Atrybuty firmy sprzątającej

Utrzymanie czystości w przestrzeniach, z których korzystają setki, czy tysiące ludzi, jak biura, galerie handlowe, czy osiedla mieszkaniowe przestaje być po prostu obowiązkiem. Dziś możliwość zapewnienia wysokiej klasy serwisu sprzątającego traktowane jest jako inwestycja, która przynosi konkretne korzyści: podnosi poziom zadowolenia z korzystania i przebywania w takich miejscach. A od tego już krok do przyciągnięcia nowych klientów i zatrzymania obecnych.

Statystyki pokazują, że outsourcing usług sprzątających rośnie. Co druga oferta pracy dla pracownika usług czystościowych pochodzi dziś z firmy sprzątającej. Jak podaje bankier.pl aż 64 proc. firm wybiera outsourcing sprzątający, a wartość tego rynku szacuje się na 6 mld złotych. I choć w Polsce pokutuje jeszcze mit, że do prowadzenia firmy w tej branży wystarczy wiadro, ścierka i płyn do mycia, to jednak powyższe liczby jednoznacznie wskazują, że profesjonalizm w obszarze czystości przestrzeni użytkowych to cecha wyspecjalizowanych firm. Najwyższych standardów czystości nie są w stanie zagwarantować pojedyncze osoby zatrudniane do sprzątania na etacie.

Firma sprzątająca, która obsługuje osiedle mieszkaniowe, biurowiec, czy galerię handlową to kluczowy partner w zapewnieniu komfortu przebywania w tych miejscach, który przekłada się na pozytywny wizerunek danych obiektów i ich zarządców. Jak wybrać właściwą? Warto zapoznać się z 9 cechami, których przestrzegać powinna każda profesjonalna firma sprzątająca:

1. ZATRUDNIA LUDZI, KTÓRZY ZNAJĄ SIĘ NA TYM, CO ROBIĄ

Podstawą sukcesu każdej firmy bez względu na branżę są odpowiednio wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy. Personel sprzątający nie jest tu wyjątkiem. Od tego, jakie osoby zatrudnia firma do wykonania usługi czystości, zależą jej kontrakty, relacje z klientami i wizerunek. Profesjonalna firma sprzątająca niczym perfekcyjna pani domu ma jasno wyznaczone standardy, których w codziennej pracy muszą przestrzegać jej pracownicy. Efekt wykonanej pracy powinien być widoczny na pierwszy rzut oka bez potrzeby przeprowadzania osławionego „testu białej rękawiczki“.

2. SPRAWNIE ZARZĄDZA PERSONELEM

Umiejętność zarządzania personelem to dla klienta gwarancja, że zlecona usługa zostanie wykonana w określonym terminie i z należytą dokładnością. Dobrze ułożony grafik personelu sprzątającego, to taki, który zapewnia jego optymalną efektywność i pozwala na rotację zespołu sprzątającego. To szczególnie ważne w przypadku np. dużego obiektu, którego sprzątanie to nawet wielodniowy proces. Co ważne personel powinien ścile przestrzedać przygotowanych list kontrolny, prezentuających zakres i częstotliwość sprzątania. Tutaj prezentujemy przykładową listę sprzątania biur.

3. STALE PODNOSI KOMPETENCJE ZATRUDNIONYCH OSÓB

Wybierając firmę sprzątającą warto zwrócić uwagę na jej zaangażowanie w podnoszenie kwalifikacji personelu. Branża środków czystości i sprzętu czyszczącego oferuje stale nowe możliwości, do których pracownicy profesjonalnej firmy sprzątającej powinni mieć dostęp poprzez udział w szkoleniach. Reguła jest prosta, im bardziej wyspecjalizowani pracownicy, tym większa szansa na oczekiwany efekt.

4. UŻYWA TYLKO SPECJALISTYCZNYCH ŚRODKÓW CZYSTOŚCI I NARZĘDZI

Znowu warto przywołać pokutujący mit o wiadrze, ścierce i płynie. Inne środki potrzebne są do sprzątania biur, magazynów, mycia okien w domach i mieszkaniach prywatnych, a inne podczas porządkowania placu budowy. Co więcej, zakupów chemicznych środków czyszczących oraz sprzętów firma powinna nabywać w specjalistycznych hurtowniach. Świadcząc tego typu usługi firma poważnie podchodząca do swoich klientów, musi być świetnie zorientowana w kwestii wad i zalet poszczególnych środków czystości oraz maszyn i akcesoriów. Jakość produktów, jakie wybiera, powinna być dopasowana każdorazowo do zlecenia. Kompleksowa obsługa firmy sprzątającej to komfort i optymalizacja kosztów dla zleceniodawcy, który nie musi martwić się o kupno np. specjalistycznego odkurzacza.

zobacz oferty na sprzątanie biura

5. ZAPEWNIA DOBRZE ZORGANIZOWANĄ LOGISTYKĘ

Outsourcing usług sprzątających wiąże się z wieloma zleceniami, często w tym samym czasie, do tego wymaga przewiezienia licznego sprzętu, środków czystości i personelu do danego obiektu. Transportowy samochód i sprawne zarządzanie jego użytkowaniem to kluczowy aspekt prowadzenia takiej firmy. Dla zleceniodawcy to oznaka tego, że ekipa sprzątająca, którą wynajmuje jest dobrze skomunikowana i samowystarczalna. W kryzysowej sytuacji, na przykład potrzeby dodatkowej osoby sprzątającej, zleceniodawca ma gwarancję, że zostanie ona dowieziona na miejsce możliwie najszybciej i nie wpłynie na czas oraz jakość wykonania zlecenia. Bardzo ważnym aspektem dobrze zorganizowanej logistyki jest także zorganizowanie pracy personelu sprzątającego w takim sposób, aby nie kolidował z normalnym funkcjonowaniem obiektu.

6. PROWADZI RZETELNĄ KOMUNIKACJĘ

Hasła w stylu “szybko, dokładnie i tanio” sprawdzają się w każdej branży, ale działają tylko raz. Szybko nie może być dokładnie. Dokładnie nie może być tanio. Warto współpracować z firmami sprzątającymi, które realnie określają czas wykonania usługi w stosunku do jej jakości oraz na ich podstawie podaje wycenę. To przejaw rzetelnego podejścia do klienta.

7. WYGRYWA JAKOŚCIĄ SERWISU

Którą firmę sprzątającą wybrać, kiedy oferta tych, które rozważamy pod kątem zatrudnienia, jest mocno zbliżona do siebie? Odpowiedź brzmi: postawmy na jakość serwisu. W naszym serwsie współpracujemy tylko ze sprawdzonymi partnerami. Ich listę można zobaczyć na stronie każdego miasta, które obsługujemy. Poniżej przykładowe miasta w których sprzątamy:


Wysoka kultura obsługi klienta to w wielu branżach jedyny aspekt, który może zapewnić konkurencyjną przewagę. Dodajmy aspekt, przez właścicieli firm sprzątających często niedopilnowany, wręcz zignorowany. A przecież otwarta, jasna komunikacja z klientem to podstawa owocnej współpracy.

8. POSIADA CERTYFIKATY

Certyfikaty to jeden z twardych wskaźników potwierdzających wysoki standard usług, które świadczy profesjonalna firma sprzątająca. Warto sprawdzić czy firma posiada certyfikaty wydane przez Polską Izbę Gospodarczą Czystości, czy Polskie Stowarzyszenie Czystości.

9. DAJE POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Ta kwestia poniekąd związana jest z każdym z wyżej wymieniony „przykazań“ profesjonalnej firmy sprzątającej, ale najbliżej jej do kwestii związanych z ubezpieczeniem. Każda rzetelna firma sprzątająca musi być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej, aby mogła pokryć szkody wyrządzone przez pracowników.

lista aktualności