Porady o sprzątaniu

Jak wyczyścić i odpowietrzyć grzejnik? [4 najważniejsze elementy]

10-10-2017
Jak wyczyścić grzejnik?

Istnieje kilka powierzchni, o których sprzątaniu po prostu zapominamy. Zaliczają się do nich kaloryfery. Potrafimy nawet przez kilka lat nie zawracać sobie nimi głowy, a przypominamy sobie o nich dopiero, w najlepszym przypadku przed sezonem grzewczym a w najgorszym, gdy coś utknie za kaloryferem. Wtedy zauważamy, że ilość kurzu i brudu, jakie się tam nagromadziły wystarczyłyby na pokrycie całego mieszkania czy biura. Do tego często dochodzi problem z zapotwierzeniem kaloryfera, który przez to słabo grzeje. Na szczęście czyszczenie kaloryferów jak i odpowietrzanie nie należą do rzeczy trudnych, trzeba tylko trochę cierpliwości. Jak się zabrać za ich sprzątanie i kiedy najlepiej to zrobić?

1. Przydatne narzędzia do czyszczenia kaloryfera

W zależności do tego, z jakim rodzajem kaloryferów mamy do czynienia, będziemy potrzebować mniejszej lub większej ilości narzędzi. Niezbędny okazuje się odkurzacz, delikatne ściereczki bawełniane, płyn do mycia naczyń lub każdy inny, który nie uszkodzi warstwy antykorozyjnej. Przy bardziej wymagających modelach kaloryferów przydadzą się również patyczki od szaszłyków, cienkie listewki, zagięte pędzle, waciki kosmetyczne czy nawet zrolowane kartki papieru. Na rynku dostępnych jest wiele szczotek do czyszczenia kaloryferów, a ich ceny wahają się od ok. 10 do nawet 100 zł. Warto jednak w nie zainwestować, jeśli przed nami wizja uporania się z kilkunastoma kaloryferami. Dobrą opcją jest też zakup myjki parowej. Nie musi być ona ogromnych gabarytów i posiadać wielkiej mocy – w przypadku kaloryferów sprawdzi się nawet taka za 70 zł.

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze rekomendujemy skorzystać z naszych usług sprzątania mieszkań tutaj

2. Kiedy czyścić kaloryfery?

Najlepiej czyścić kaloryfery przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu w pomieszczeniu przez kilka dni od uruchomienia centralnego ogrzewania nie będzie unosił się dziwny zapach palonego brudu. Dodatkowo unikniemy w ten sposób rozprzestrzenia się kurzu po całym mieszkaniu. Jeśli w danym pomieszczeniu przebywa alergik powinniśmy zadbać o to, by kaloryfery czyścić nawet raz w miesiącu. Warto zająć się grzejnikami przed planowanym malowaniem ścian – brud, który się za nimi znajduje może pobrudzić świeżą farbę. W trakcie remontu kaloryfery szczelnie zakrywamy folią zabezpieczającą. Dzięki temu unikniemy mozolnego czyszczenia każdej plamki, ponieważ należy pamiętać o tym, że kaloryferów nie można szorować np. druciakiem, czy polewać silnymi detergentami.

3. Jak odpowietrzyć grzejnik

Gdy grzejnik jest zbyt chłodny niekoniecznie znaczy to, że kaloryfer jest zepsuty a jedynie może być zapowietrzony. Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem odpowietrzania jest podniesienie ciśnienia wody w kaloryferze rozkręcając go lekko. Spowoduje to wypieranie powietrza przez wodę w górną cześć, grzejnika aby łatwiej można było je usunąć. Zanim przystąpimy do odpowietrzania grzejnika należy zakręć zawór i poczekać aż kaloryfer będzie zimny. Odpowietrznik grzejnika czyli część znajdującą się na przeciwnym końcu niż pokrętło można najłatwiej odkręcić śrubokrętem. Należy pod grzejnik podłożyć miskę a następnie delikatnie odkręcić śrubę, aby wypływająca woda nie zalała posadzki czy ściany. Najpierw z grzejnika zacznie wydostawać się powietrze pod ciśnieniem wraz z pewną ilością wody. Gdy zobaczymy, że z kaloryfera nie wydostaje się już mieszanka powietrza z wodą, a jednie woda cieknie spokojnym strumieniem można zakręcić śrubę odpowietrznika. Gdy grzejnik został odpowietrzony należy zakręcić odpowietrznik i upewnić się, czy nie wycieka z niego woda. Następnie odkręcamy zawór by woda mogła dopływać do grzejnika. Po kilku chwilach grzejnik powinien grzać już pełną mocą.

4. Różne rodzaje kaloryferów – różne metody czyszczenia kaloryferów żebrowych i olejowych

Najtrudniejsze do wyczyszczenia są kaloryfery żeberkowe i olejowe. Ich sprzątanie zaczynamy od kilkuminutowego odkurzania. Zapewne nie uda się za pierwszym razem zebrać wszystkich kłębków kurzu, więc z pomocą przychodzi patent z wykorzystaniem zrolowanej kartki. Rulon nakładamy na rurę od odkurzacza i zabezpieczamy taśmą klejącą. Pozwoli to na dotarcie w najmniej widoczne miejsca i zebranie całego brudu. Gdy pozbyliśmy się kurzu czas na umycie kaloryfera. Zaczynamy od środka i żeber. Sprawdzi się tutaj nawiniecie wilgotnej szmatki nasączonej płynem do mycia naczyń na cienki i długi patyczek, którym bez problemu wyczyścimy zablokowane miejsca. Przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach, do których nie mamy dostępu, sprawdzi się myjka parowa. Jeśli nawet ona nie radzi się z plamą to lepiej zostawić ją w spokoju i nie próbować na siłę ją zdrapać. Na koniec myjemy delikatnie wszystko z zewnątrz.
Dużo mniej uciążliwe w umyciu są kaloryfery płytowe, drabinkowe i konwektorowe. W Przypadku tych ostatnich większość modeli można bezproblemowo rozłożyć, więc po zdjęciu przednich i bocznych elementów mamy dostęp do wszystkich newralgicznych miejsc. Najczęściej do rozmontowania potrzebne jest tylko ściągnięcie specjalnych zatrzasków lub rozkręcenie dwóch śrub. Należy jednak pamiętać o tym, by nie robić tego na siłę. Jeśli zatrzask nie chce przeskoczyć nie próbujmy go wyłamywać, możemy tym tylko zniszczyć grzejnik, a i tak nie mamy gwarancji, że dostaniemy się do środka. W przypadku tych kaloryferów postępujemy podobnie, jak z żeberkowymi – delikatnie, bez użycia silnych środków czyszczących.

Potrzebujesz profesjonalnie sprzątnąć mieszkanie lub dom? Zamów przeszkoloną osobę do sprzątania w ramach pakietu godzinowego tutaj.

lista aktualności