Porady o sprzątaniu

Jak często sprzątać biuro? Zobacz częstotliwość dla poszczególnych czynności

18-10-2017
jak sprzątać biuro?

Każda firma stanowi odrębną, złożoną jednostkę, co z kolei składa się na jej własny, unikalny zestaw potrzeb. Wielość biura, liczba zatrudnionych osób, częstotliwość wizyt klientów, kontrahentów, specyficzny charakter działalności – to wszystko decyduje o tym, co ile dni będziemy musieli sprzątać. Warto dodać, że nawet tak nieistotne z pozoru aspekty, jak chociażby stosunek naszych pracowników do higieny, mają znaczenie. Wygląd biura ma bezpośredni wpływ zarówno na pracę naszych podwładnych, jak i na opinie klientów czy wspólników, więc stanowi bardzo ważną kwestię w kontekście prowadzenia działalności. Czystość jest zatem jedną z wizytówek firmy, a wynajęcie profesjonalnej ekipy sprzątającej jest inwestycją w produktywność pracowników i zadowolenie klientów.

Co brać pod uwagę przy ustalaniu częstotliwości sprzątania?

Aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę zastanawiając się na tym, jak często należy sprzątać w biurze, są bardzo liczne. W podstawowym rozrachunku stawiamy:
ikona checkilość pomieszczeń,
ikona checkogólną powierzchnię biura w m2,
ikona checkliczbę pracowników.

Jednak to nie wszystko. Ważne są chociażby takie rzeczy jak aktualny stan obiektu, ilość okien, użyte materiały wykończeniowe, liczba toalet, a nawet materiały, z jakich wykonane są np. podłogi. Analizując te wszystkie zmienne można szybko dojść do wniosku, że sprzątanie w biurach nie należy do najprostszych czynności i rzadko kiedy poradzimy sobie z utrzymaniem sterylnej czystości bez wynajęcia ekipy sprzątającej. Jeżeli potrzebujesz szybkiej kalkulacji, dotyczącej częstotliwości sprzątania biura, możesz wysłać zapytanie do naszej sieci partnerskiej. Działamy na terenie całej Polski. Poniżej lista głównych miast:

 

Jakie elementy należy sprzątać codziennie?

Niektóre z codziennych zadań, które powinny być pod stałą opieką profesjonalistów, obejmują sprzątanie i dbanie o wygląd toalety pracowniczej, choćby ze względów czysto higienicznych. W rzeczywistości łazienki są swoistą „wylęgarnią” bakterii. Kiedy korzysta z niej więcej osób, to niemożliwe jest wręcz uchronienie się przed patogenami, jeśli nie stosuje się profesjonalnych narzędzi i środków czystości do dezynfekcji. Jest to ważne z tego względu, że drobnoustroje mogą powodować poważne schorzenia i znacznie obniżać zdolność do pracy naszych podwładnych. Ważne jest również codzienne uzupełnianie mydła i ręczników do wycierania rąk. Nikt z nas nie lubi gdy w dozowniku brakuje mydła a w podajniku, ręczników ZZ.

Codzienne dokładne sprzątanie powinno odbywać się również w pokoju lub kuchni pracowniczej, tym bardziej jeśli zatrudniamy więcej niż cztery osoby. Miejsce, w którym pracownicy spędzają swoje przerwy, powinno stanowić dla nich bezpieczny punkt, w którym mogą na chwilę się zrelaksować. Jest to niezwykle trudne, kiedy w pomieszczeniu panuje chaos lub ze zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach. Zarówno łazienka jak i kuchnia, to dwa obszary, które bezpośrednio wpływają na moralne i psychiczny komfort kadry, dlatego ich długotrwałe zaniedbanie może mieć poważne negatywne konsekwencje.

Zobacz: 5 rad jak odpowiednio dobrać dni i godziny usługi sprzątania w biurze

Raz w tygodniu

Przynajmniej raz w tygodniu należy zająć się tym, co pozwala zbudować pierwsze wrażenie o naszej firmie. Zalicza się do tego parking i podjazd – musimy pozbyć się liści, opróżnić większe kosze i popielniczki. W zależności od tego, jakie mamy podłogi (oraz jaka aura panuje za oknem) będziemy zmuszeni czyścić je codziennie lub raz w tygodniu. Uwzględnijmy więc to w swoim budżecie.

Wszelkie urządzenia biurowe oraz sprzęt na blatach powinien być czyszczony min. raz w tygodniu. Nie dotyczy to jednak rzeczy osobistych i tych, które powierzyliśmy naszym pracownikom – o tym, czy ekipa sprzątająca może się nimi zająć, należy wcześniej porozmawiać z kadrą. Zawsze jednak możemy wymagać od pracowników, by o czystość osobistych sprzętów, które pozostają na widoku w biurze (ramki ze zdjęciami, kubki itd.) zadbali sami.

Poniżej przykładowy zakres elementów czyszczonych raz w tygodniu

RAZ W TYGODNIU  RECEPCJA POKOJE BIUROWE SALE KONFERENCYJNE KUCHNIE TOALETY CIĄGI KOMUNIKACYJNE
Czyszczenie mebli (szafy, szafki, wózki) X X X      
Czyszczenie i dezynfekcja urządzeń biurowych (laptopy, drukarki, itp.) X X X      
Usuwanie pajęczyn X X X X X X
Podlewanie kwiatów doniczkowych X X X X X X

Zobacz również jakie elementy należy sprzątać codziennie a jakie raz w miesiącu

Raz w miesiącu lub rzadziej

Warto zastanowić się nad tym, by przynajmniej dwa razy do roku wynająć ekipę sprzątającą do niezwykle wymagających czynności. Zaliczymy tutaj mycie okien, maszynowe wyszorowanie podłóg, gruntowne odkażanie łazienek i kuchni.  Profesjonaliści lepiej zdają sobie sprawę z tego, którym miejscom należy poświęcić szczególną uwagę oraz posiadają profesjonalną chemie przeznaczoną do gruntownego sprzątania. Mogą być to np. kratki wentylacyjne, okna dachowe, parapety. Kompleksowe sprzątanie zajmie ekipie przynajmniej kilku godzin a w skrajnych wypadkach nawet kilka dni. W zamian jednak zyskamy idealne czyste biuro na kilka kolejnych miesięcy.

lista aktualności