Porady o sprzątaniu

Sprzątanie po remoncie – jak to ogarnąć?

30-10-2017
Sprzątanie po remoncie

Sprzątanie po remoncie to hasło, które zwykle przesłania całą radość zmian na myśl o wszechobecnym kurzu, pyle i wielogodzinnych porządkach. Resztki farby, materiałów budowlanych, trudne zabrudzenia, zużyty sprzęt – to wszystko wymaga sił, determinacji i odpowiedniego asortymentu środków. Aby osiągnąć optymalny efekt i zminimalizować nakład pracy, warto porządki zaplanować lub zatrudnić profesjonalną ekipę.

Z góry do dołu

Chcąc ułatwić sobie pracę warto folią zabezpieczyć wcześniej wszystkie powierzchnie (meble, stolarkę, sprzęty AGD bądź podłogę), a pomieszczenia, które nie będą remontowane zamknąć i uszczelnić oklejając wejście folią budowlaną.
Podstawową zasadą każdego sprzątania po remoncie jest kolejność czyszczenia powierzchni – od poziomów najwyższych do najniższych. Zaczynamy zatem porządek od sufitu, przechodzimy do mycia lamp, ścian i mebli. Na tym etapie myjemy również okna, a ostatnim będzie czyszczenie podłóg. Aby uniknąć błota, ważną zasadą jest usunięcie w pierwszej kolejności kurzu, a dopiero potem wykonywanie czynności z użyciem wody. Pamiętaj wykonując sprzątanie po remoncie przygotuje się, że po pierwszym wytarciu kurz i pył pokażą się jeszcze wielokrotnie.

wyceń usługę sprzątania po remoncie

Najpierw na sucho, potem na mokro

Najtrudniej zabezpieczyć się przed pyłem, który dostaje się wszędzie, zwłaszcza po wykonaniu tynkowania, szpachlowania, szlifowania czy malowania. Bardzo często nie pomaga również zabezpieczenie powierzchni folią. W takiej sytuacji najlepszą metodą jest zastosowanie powyższej kolejności:

  1. najpierw sprzątanie na sucho (odkurzanie, zamiatanie),
  2. następnie na mokro z zastosowaniem detergentów i dobrych, chłonnych szmatek oraz mopów.

Jakość sprzątania

Zakres prac remontowych decyduje o asortymencie środków czyszczących i sprzęcie, jaki będzie niezbędny do skutecznego działania. Odpowiedni ich dobór jest tak samo ważny, jak materiały budowlane zastosowane do wykończenia wnętrz. Wpływają nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na ich żywotność. O czym warto pamiętać?

  • jeśli nie decydujemy się na profesjonalne usługi, warto przed sprzątaniem zaopatrzyć się w worki, pojemniki i ochronne rękawice,
  • czyszcząc podłogi drewniane, należy skorzystać z produktów przeznaczonych do tych powierzchni, a chcąc uniknąć uszkodzeń, zadrapań i zarysowań, szczotki powinny być wykonane z miękkiego włosia i zabezpieczone na krawędziach przed obiciem wyremontowanych ścian oraz mebli,
  • drobny gruz oraz pył usuniemy za pomocą odkurzacza przemysłowego, a wszystkie zakamarki doskonale oczyszczą różnego rodzaju końcówki
  • w myciu ścian i sufitu sprawdzi się płaski mop, natomiast w przypadku większych zabrudzeń warto skorzystać z mopa paskowego wraz z wyciskarką,
  • poza ciężkimi pracami, są także delikatne powierzchnie, które oczyścimy np. z użyciem ściereczek z włókien mikroaktywnych o właściwościach elektrostatycznych lub pędzelkami,
  • szyby najlepiej czyścić papierowym ręcznikiem i płynem do mycia szyb w sprayu,
  • jeśli nasze meble zabrudziła farba, a wodą jej nie można usunąć, wtedy należy skorzystać ze specjalnych rozpuszczalników przeznaczonych do określonych produktów.

Zobacz: Sprzęt i środki czystości – własne czy firmy sprzątającej?

Zrób to z firmą sprzątającą

Kurz bywa bezlitosny, a z wieloma zabrudzeniami na ścianach, meblach czy na podłodze trudno sobie poradzić bez profesjonalnego sprzętu szczególnie, gdy remont dotyczy biura, gabinetu czy pomieszczeń socjalnych, a więc miejsc gdzie ciągi komunikacyjne wymagają nieskazitelnej czystości. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na firmę sprzątającą, która jest w stanie doczyścić niemal każdą powierzchnię, zaczynając od zachlapanych cementem okien, ścian czy nowej podłogi, aż po przygotowanie pomieszczeń do użytkowania. Dogodnością tej opcji jest również to, że w przypadku nowych lokali, oddanie ich bardzo często wiąże się niemal z natychmiastowym terminem, dlatego wiele firm sprzątających oferuje serwis zarówno dzienny, jak i nocny. Zobacz listę głównych miasta w których możesz szybko zamówić sprzątanie po remoncie zarówno mieszkania, domu jak i biura:


Serwis może zaoferować profesjonalne odkurzanie bezpyłowe z zastosowaniem przemysłowych odkurzaczy z funkcją odkurzania na sucho i na mokro, które doskonale usuną gruz. Opcją są również nowoczesne dust mopy, jakie nie powodując pylenia i wzbijania kurzu, skutecznie zbierają brud, a na życzenie klienta, firma zrealizuje doczyszczanie maszynowe podłóg z użyciem np. szorowarki jednotarczowej z odpowiednio dobranym do powierzchni padem. Na koniec zabezpieczy je warstwą polimeru lub wykona pranie wykładzin i tapicerki meblowej z ich impregnacją.

Decydując się na profesjonalne usługi, warto wziąć pod uwagę, że zakres sprzątania po remoncie, sposoby czyszczenia wnętrz, czas jaki trzeba na to poświęcić oraz ilość osób, które zostaną zaangażowane – to wszystko ostatecznie zależy od ekipy budowlanej. Tam, gdzie mamy wpływ na jej wybór warto omówić wcześniej standardy pracy i detale związane z porządkiem, jaki powinna pozostawić opuszczając obiekt. Jest to kluczowe, ponieważ wiele typowych zaniedbań, jakie zdarzają się podczas remontów wpływa ostatecznie na zakres prac, a w przypadku firmy sprzątającej – na rodzaj usług i związane z nimi koszty.

lista aktualności