Wszystkie symbole na metkach ubrań (+przydatne porady)

Zaktualizowno 21-11-2017
Znaczenie symboli na metkach...

Oznaczenia na metkach

Symbole zawierają specjalne instrukcje, które pomogą Ci dbać o to, aby Twoje ubrania wyglądały jak najlepiej. Dzięki zastosowaniu się do nich można przez wiele lat cieszyć się ulubioną odzieżą, która nie straci na jakości i intensywności kolorów. Czy któreś z nich można jednak traktować mniej restrykcyjnie niż inne?

Mamy nadzieję, że poniższe objaśnienia pomogę Ci dbać o ubrania. Zobacz co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić. Od wielu lat zajmujemy się usługami sprzątania mieszkań i sprzątania biur. Masz mieszkanie lub firmę i szukasz zaufanej osoby do sprzątania. Poprzez naszą wyszukiwarkę w 3 krokach zamówisz serwis sprzątający.

Symbole dotyczące materiału i temperatury wody

Pojemnik z wodą Pojemnik z wodą – odpowiada programom do prania materiałów bawełnianych. Oznacza pranie zwykłe z ustawieniem standardowej temperatury, wskazanej na materiale.

Pojemnik z wodą z jedną kreską i kropką Pojemnik z wodą z jedną kreską i kropką – odpowiada programom na pranie materiałów syntetycznych. Dodatkowo piorąc w tym programie unikniemy zagnieceń. To doskonała opcja, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na prasowanie.

PAMIĘTAJ
Program prania "bawełna", jest to najbardziej uniwersalny program, który sprawdzi się przy większości ubrań. Jeśli możesz kontrolować wysokość temperatury wody podczas prania, to ustawiając ją na 40oC i wybierając program „bawełna” pozbędziesz się większości plam bez strat na wyglądzie ubrań.

Pojemnik z wodą z dwoma kreskamiPojemnik z wodą z dwoma kreskami – odpowiada programom na pranie materiałów wełnianych i jedwabiu. Ogólnie chodzi o zwrócenie uwagi na delikatność materiału.

Przykładowe usługi w miastach, które obsługujemy to: sprzątanie Warszawa, sprzątanie biur Kraków, mycie okien Wrocław, sprzątanie Gdańsk

Pojemnik z wodą i dłoniąPojemnik z wodą i zanurzoną w niej dłonią – ten program sugeruje, aby prać ubrania jedynie ręcznie. Nie są to materiały do prania w pralce. Są zazwyczaj wyjątkowo delikatne i pranie razem z innymi rzeczami mogłoby je uszkodzić.

Przekreślonymi pojemnik z wodą

Przekreślony pojemnik z wodą – dany materiał nie nadaje się do prania, więc aby go wyczyścić należy skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Takie ubrania zostaną wyczyszczone chemicznie.

Pojemnik z wodą

Pojemnik z wodą z kropką – kropki odpowiadają konkretnej temperaturze w której należy prać ubranie:

1) Jedna kropka = 30ºC
2) Dwie kropki = 40ºC
3) Trzy kropki = 50ºC
4) Cztery kropki = 60ºC
5) Pięć kropek = 70ºC
6) Sześć kropek = 95ºC

Zobacz: Jak usunąć tłuste plamy? Skuteczny sposób na tłuste ślady na ścianach i drewnie.

NASZA RADA
Jeśli Twoja pralka posiada bardzo delikatny tryb i możesz wyłączyć wirowanie oraz ustawić temperaturę na mniej niż 40ºC, to takie rozwiązanie nie powinno szkodzić odzieży. Należy pamiętać jednak o tym, aby stosować wtedy odpowiednie środki czyszczące. Najlepiej sprawdzą się żelowe kapsułki do prania, ponieważ będą w stanie poradzić sobie zarówno w zimniejszej wodzie, jak i podczas krótkiego cyklu.

Symbole dotyczące suszenia

metka koło w kwadracieKoło wpisane w kwadrat – można suszyć w suszarce.
 

Koło w kwadracie z kropkąKoło wpisane w kwadrat z kropką – można suszyć w suszarce, jednak w niskiej temperaturze. Przy dwóch lub trzech kropkach można ją zwiększyć.
 

przekreślone koło wpisane w kwadratPrzekreślone koło wpisane w kwadrat – nie można suszyć w suszarce bębnowej. Ten symbol mówi nam o tym, że o wiele lepszym pomysłem będzie rozwieszenie prania na sznurku. Może być to w domu lub na dworze.

kwadrat z kreskąKwadrat z kreską – ten symbol oznacza, że mamy do czynienia z wyjątkowo delikatnymi materiałami, które najlepiej suszyć na płasko. Jak to zrobić? Najlepiej rozłożyć na stole suche i czyste ręczniki i położyć na nie materiały przeznaczone do wyschnięcia.

metka kwadrat z półkolemKwadrat z półkolem – suszenie wiszące. Nie chodzi tutaj o nic innego jak suszenie na sznurku.
 

metka kwadrat z trzema pionowymi kreskamiKwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszenie w pozycji pionowej, bez wyżymania. Można spotkać przy koszulach, które nie wymagają prasowania.
 

Symbole dotyczące prasowania

żelazko z kropkąŻelazko z kropką – jedna odpowiada temperaturze 110ºC, dwie 150ºC, trzy 200ºC.

Przekreślone żelazkoPrzekreślone żelazko – nie można prasować na ciepło.
 

Symbole dotyczące czyszczenia

trójkąt na metceTrójkąt – możliwe używanie wybielacza i innych silnych środków czyszczących.

metka trójkąt z dwoma kreskamiTrójkąt z dwoma kreskami – należy używać wyłącznie delikatnych środków piorących.

metka przekreślony trójkątPrzekreślony trójkąt – nie można stosować żadnych wybielaczy itd.
 

NASZA RADA
W przypadku uciążliwych zabrudzeń na kolorowych lub białych ubraniach, które posiadają na metce informację o tym, aby nie używać do ich prania żadnych silnych środków chemicznych, warto sięgnąć po sprawdzone produkty, które są bezpieczne dla delikatnych tkanin. Szukaj proszków w granulkach, które aktywują się w niskiej temperaturze, a nie zaszkodzisz swojej odzieży.

metka kołoKoło – pranie można prać chemicznie.
 

metka p w kółkumetka f w kółkuKoło z literą w środku – możliwe czyszczenie na sucho, ale tylko poprzez zastosowanie odpowiedniego programu. Wyróżniamy dwie literki: „P”, która mówi o tym, że trzeba ubranie czyścic chemicznie i literkę „F”, która symbolizuje delikatne pranie chemiczne w normalnych warunkach.

metka przekreślone kołoPrzekreślone koło – nie można czyścić na sucho.

 

Średnia ocena artykułu: 4.7 - 25 ocen

lista aktualności