Porady o sprzątaniu

Pluskwy jak się ich pozbyć? 3 Sprawdzone sposoby!

29-12-2017

Pluskwa domowa

Pluskwy dla wielu z nas to tylko takie małe potwory z historyjek, jakie opowiadały nam babcie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo łatwo mogą się zadomowić w naszych mieszkaniach, a zmusić je do wyprowadzki nie jest już taką prostą sprawą. Pluskwy powodują ogromne problemy i sama myśl o tym, że jakiś robak prosperuje na naszym ciele, żywi się krwią, zrzuca pancerz na pościel, jest po prostu odrzucająca. Sprawdźmy zatem jak wykryć ich obecność i jak się ich pozbyć!

Wielki powrót pluskiew

Jeszcze kilkanaście lat temu twierdzono, że pluskwy domowe zostały całkowicie wytępione w krajach wysoko rozwiniętych. Niestety ułatwione podróżowanie i wzrost zaludnienia spowodował, że znowu mamy z nimi do czynienia. Wydaje się nam, że jeśli będziemy dbać o czystość w mieszkaniu to nie ma szans, by się zalęgły, jednak to nieprawda – pluskwy bardzo łatwo się przemieszczają, mogą przyczepić się do ubrania, torby czy butów. A następnie lokują się w naszej pościeli i materacach! Aktualnie nastała wręcz „pluskwofobia”, która jest szczególnie widoczna w hotelach.

Przykładowe usługi w miastach, które obsługujemy to: sprzątanie Warszawa, sprzątanie biur Kraków, mycie okien Wrocław, sprzątanie Gdańsk

Czy masz pluskwy w domu?

Na nieszczęście zdajemy sobie sprawę z ich obecności dopiero po kilkukrotnym pogryzieniu. Samo ukąszenie nie boli, ponieważ pluskwy wstrzykują przeciwbólowy kwas, dzięki czemu mogą pić naszą krew do woli. Dopiero rano pojawia się piekący obrzęk i białe pręgi. Gdyby to były wszystkie niedogodności to pewnie nie robilibyśmy z tego takiego dramatu, jednak strach przed pluskwami związany jest z tym, że w zatłoczonych miastach mogą one przenosić niebezpieczne, czasami nawet śmiertelne choroby.

Potrzebujesz profesjonalnego sprzątania? Wypełnij formularz.

Jednak bacznie obserwując swoje otoczenie możemy zauważyć, czy w naszym domu panoszą się te owady. Pluskwa domowa często pozostawiają odchody i jaja na szwach i zagięciach materacy. Na jasnej pościeli bardzo łatwo dostrzec krwawe plamy, odchody i pancerze, które pluskwy po sobie zostawiają. Małe, nieagresywne jeszcze owady są wielkości ziarenka maku i często błąkają się po prześcieradle.

Pluskwy żyją nie tylko w łóżku, ale także w każdym ciemnym miejscu, z którego łatwo mogą nas zaatakować – może być to półka z książkami, szafa z ubraniami, a nawet tył obrazu. To sprawia, że są niezwykle trudne do usunięcia i walka z nimi może być naprawdę zacięta.

Przeczytaj również: Jak czyścić lodówkę?

Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Po pierwsze musimy wyczyścić wszystko – naprawdę każdą jedną rzecz, która znajduje się w mieszkaniu, ponieważ jaja mogą znajdować się wszędzie. Przy tak gruntownym sprzątaniu warto wspomóc się profesjonalną firmą. Osoby z takiej firmy są przeszkolone i wiedzą jakie elementy mieszkania są najczęściej siedliskami pluskiew. Pluskwy potrafią tkwić w uśpieniu przez prawie rok (!), więc jeśli posprzątamy pobieżnie i stwierdzimy, że nie ma już problemu, to możemy być w wielkim błędzie i po kilku miesiącach znowu spotkamy się z chmarą pluskiew. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na koce, kołdry, materace, zabawki, kanapy i wszystko to, co jest miękkie i materiałowe.

O ile to możliwe to wypierzmy wszystko w jak najwyższej temperaturze lub – aby nie zniszczyć np. pluszaków, włóżmy je do zamrażarki na co najmniej 2 tygodnie. Przy praniu zwróć uwagę na oznaczenia na metkach aby nie poniszczyć odzieży.

Po drugie musimy też poodkurzać każdą szczelinę w domu, czasami konieczne będzie nawet rozkręcanie mebli i wyciągnięcie jaj ze środka ram łóżka. Dotyczy to również szuflad, komód, obrazów itd. Używamy w tym celu odkurzacza ze szczelnym workiem, który po porządkach pakujemy dodatkowo w twardą folię, ściśle obwiązujemy i wynosimy jak najdalej od domu.

Po trzecie. Kiedy wszystko jest już wyprane i poodkurzane to czas na szorowanie. Korzystamy z ciepłej wody z mydłem po to, by poodrywać złożone wcześniej jaja. Jeśli jakiś przedmiot nie nadaje się do mycia a podejrzewamy, że mogą znajdować się w nim pluskwy, to zawińmy go szczelnie w worek foliowy i wynieśmy z domu. Nie ma sensu wystawiać nieofoliowanej rzeczy, ponieważ prędzej czy później pluskwy do nas wrócą, a dodatkowo przeniesiemy je do mieszkań sąsiadów.

Średnia ocena artykułu: 4.9 - 7 ocen

lista aktualności