Porady o sprzątaniu

Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience. Środek „czysta fuga” vs. domowy sposób

12-03-2018
czyszczenie fug
fot. unsplash.com

Płytki w kuchni i łazience mogą wyglądać niezwykle okazale, ale tylko wtedy, gdy zadbasz również o fugi. Okazuje się, że pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale i coraz częściej dekoracyjną. Niestety, nie łatwo utrzymać je w czystości. Ich porowata struktura jest podatna za ciężkie zabrudzenia. Nie pomaga też przeznaczenie tych pomieszczeń i spora wilgotność, jaka w nich występuje. Na szczęście dostępne są skuteczne sposoby na to, by również fugi zachwycały nienagannym wyglądem.

Dlaczego należy dbać o fugi?

Co ciekawe, fugi to nie tylko spoina pomiędzy okazałymi kaflami. One same mogą być doskonałą dekoracją pomieszczenia. Niestety ich mycie jest najczęściej prawdziwą katorgą. To przecież nierówna, chropowata struktura, która na dodatek znajduje się w zagłębieniu. Szybko się brudzi, szczególnie w kuchni, gdzie jest narażona nie tylko na kurz, ale również tłuszcz i inne zanieczyszczenia powstające podczas gotowania.

Należy mieć na uwadze, że czyszczenie fug jest nie tylko konieczne ze względów estetycznych. Pamiętajmy, że to właśnie w tych zakamarkach panują idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli ktoś zastanawia się jak wyczyścić fugi, to przedstawiamy zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby, dzięki którym ich utrzymanie w należytej czystości nie będzie kłopotliwe.

Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Na pewno należy odłożyć wszelkie ostre narzędzia, takie jak nożyki czy druciaki. Ich zastosowanie może tylko spowodować porysowanie fugi i jej uszkodzenie. Skutkiem może być też zniszczenie samych płytek. Nie da się wydrapać kurzu, nie jest to też odpowiedni sposób na tłuste plamy. Zapewniamy Was, że nawet najbardziej zaniedbane fugi da się doprowadzić do porządku o wiele mniej inwazyjnie.

czysta fugaWięc czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni, jak wyczyścić fugi na podłodze albo spoiny w zakamarkach łazienki? Przygotuj:

  • sodę oczyszczoną,
  • wodę,
  • szczoteczkę do zębów z miękkim lub półtwardym włosiem,
  • bawełnianą ściereczkę.


Zobacz również artykuł: Sposób na tłuste plamy

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną?

Opakowanie sody oczyszczonej wymieszaj ze 100 ml wody. Dla lepszego efektu możesz dodać też odrobinę octu. Powstałą papkę nałóż na fugi i odczekaj 30 minut. Po tym czasie wyszoruj je szczoteczką do zębów, a nadmiar mikstury zetrzyj ściereczką. Na koniec umyj płytki i fugi czystą wodą. Zapewniamy, że efekt będzie powalający.

Podobny można również uzyskać, wykorzystując sok z cytryny. Jak czyścić fugi tym sposobem? Wystarczy nanieść sok z cytryny na fugi i pozostawić na 15 minut. Następnie wyszorować je szczoteczką do zębów i spłukać wodą. Ten sposób sprawdzi się doskonale, kiedy fugi są jasne.

Kiedy domowe sposoby zawodzą. Preparat do czyszczenia fug.

Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze domowe sposoby się sprawdzą. Na pewno nie wtedy, gdy na fugach widoczna jest już pleśń i grzyb. W takim przypadku właściwym wyborem będą profesjonalne środki. Najlepiej wybierać te, które działają nie tylko czyszcząco, ale też grzybobójczo. Dobrym przykładem jest preparatCzysta Fuga”. Ten działa natychmiast i nie wymaga szorowania. Wystarczy rozrobić go z wodą (w proporcji 1:1) i polać fugi. Po 30 sekundach należy zebrać rozpuszczony brud, a całość zmyć obficie wodą. Właśnie takie sposoby wykorzystuje firma sprzątająca, która kompleksowo dba o czystość mieszkań prywatnych i przestrzeni biurowych. Warto więc brać przykład z profesjonalistów.

Zobacz, jak łatwo wyczyścić fugi profesjonalnym środkiem. Od dzisiaj koniec ze żmudnym szorowaniem.

Pamiętaj!!!

Bez względu na to, czy decydujesz się na czyszczenie fug domowymi sposobami, czy wybierasz profesjonalne środki, zawsze zachowaj właściwą higienę pracy. Sprzątanie mieszkań wykonuj tylko w rękawicach ochronnych, a po użyciu detergentu zawsze dobrze wywietrz pomieszczenie.

Średnia ocena artykułu: 4.7 - 15 ocen

lista aktualności