Porady o sprzątaniu

Jak wyczyścić pralkę lub zmywarkę? Jak dbać o odkurzacz?

21-03-2018
jak wyczyścić pralkę
unsplash.com

Pralka, zmywarka, odkurzacz – są niemal w każdym biurze i na domu. Aby dobrze spełniały swoją rolę, trzeba od czasu do czasu je umyć, wymienić filtry, zajrzeć za uszczelki oraz wyczyścić wnętrze. Nie jest to prosto zadanie.  Przedstawiamy kilka skutecznych porad.

Zmywarka biurze jest w takim stanie, że wolisz naczynia zmywać ręcznie? Ekspres do kawy lub czajnik ma tyle kamienia, że zamiast pysznej kawy dostajemy breję z osadem? A może odkurzacz nie zbiera brudu, a pralka nie pierze jak trzeba? Może to być wynik zaniedbania… zaniedbania w regularnym czyszczeniu.

Pamiętaj, że usługi regularnego czyszczenia urządzeń AGD możesz zawsze ująć w ramach zamówienia online na sprzątanie biura lub sprzątanie mieszkania.

Jak wyczyścić pralkę?

Pralka – podstawowe urządzenie AGD w domu, coraz częściej spotykane również w biurach, jest szczególnie narażone na rozwój bakterii oraz osadzanie się osadów i kamienia. Zaniedbana pralka popracuje nie dłużej niż kilka lat.

Czyszczenie pralki

Zacznijmy od podajnika na proszek i płyn do płukania. To miejsce grzyby lubią najbardziej, dlatego po wyjęciu, zalecamy potraktowanie go środkiem antygrzybicznym. Pomaga też ustawienie prania na wysoką temperaturę, wystarczy raz w miesiącu zrobić pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza i pozbędziemy się bakterii oraz niechcianych zapachów.

Przeczytaj: Symbole na metkach ubrań (dokładny opis) | Przydatne porady

Warto również zadbać o bęben oraz filtr. W przypadku błędna wystarczy stosować płyn przeciw osadzaniu się kamienia. A filtr? Również raz w miesiącu należy go wyjąć i starannie wyczyścić. Dzięki tym prostym zabiegom, możemy przedłużyć żywotność naszej pralki o dobrych kilka lat.

Jak wyczyścić filtr w pralce. Zobacz film.

Czyszczenie pralki sodą

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na wyczyszczenie i dezynfekcje pralki domowym sposobem. Wsyp 3/4 szklanki sody do pojemnika na proszek. Ustaw program standardowego/codziennego prania oraz temperaturę 90 stopi. Czyszczenie sodą zminimalizuje nieprzyjemny zapach z pralki, spowodowany wilgocią oraz odświeży wnętrze.

Pamiętaj, że ubrania możesz zawsze oddać do pralni chemiczne. Przeczytaj jak działa pralania chemiczna i poznaj przykładowe ceny.

Zobacz zakres czynności jakie możesz zamówić online w ramach usługi sprzątania biura lub sprzątania mieszkania w twoim mieście.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Zmywarka – pomaga nam w walce z brudnymi naczyniami, które są jednym z punktów w czasie sprzątania biura lub mieszkania. Dbanie o nią jest banalnie proste, jednak nie każdy o tym pamięta. Najważniejsza jest regularność.

Czyszczenie zmywarki

Kilka razy w roku trzeba włączyć program czyszczenia urządzenia, ma go zdecydowana większość tych urządzeń. W tym celu należy zastosować środek do czyszczenia zmywarek np. finish calgonit, uruchomić pustą zmywarkę z nastawionym programem zmywania intensywnego i maksymalną temperaturą. Podobnie jak w przypadku pralki, należy najpierw wyczyścić filtr, to w nim odkładają się resztki jedzenia. Brudny filtr to gwarancje gorszej efektywności mycia w zmywarkach

Czyszczenie uszczelek zmywarki

Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej jest zdemontować uszczelki i dokładnie umyć w ciepłej wodzie, ponieważ to właśnie tutaj zbiera się najwięcej zanieczyszczeń co powoduje powstawanie np. grzybów. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zdemontować uszczelek umyj je dokładnie gąbką lub szczoteczką z płynem do mycia naczyń.

Jak czyścić odkurzacz?

W tym przypadku sprawa jest prosta. Wystarczy wyjąc pojemnik z filtrem (czasem filtrów jest kilka) i włożyć go do ciepłej wody ze środkiem czyszczącym (może być nawet roztwór mydła i octu). Pozostawmy pojemnik na godzinę, aż roztwór wypłukać zalegający brud i kurz. W tym czasie możemy wyczyścić wnętrze odkurzacza. Do tego wystarczy jedynie wilgotna ściereczka.

Tak niewiele potrzeba, aby wydłużyć życie urządzeń AGD, wystarczy regularne czyszczenie. O ile w domu to nie problem, tak w biurze, kiedy do czyszczenia jest kilkadziesiąt podobnych sprzętów, może to przysporzyć trochę kłopotu. W tym przypadku warto wynająć profesjonalną firmę sprzątającą.

Średnia ocena artykułu: 4.5 - 8 ocen

lista aktualności