Porady o sprzątaniu

Nie sprzątaj w ten sposób! 7 najczęstszych błędów w trakcie sprzątania w domu.

19-04-2018
Błędy przy sprzątaniu w domu
fot. unsplash.com

Wydawać by się mogło, że sprzątanie domu to taka prosta czynność, przy której trudno o jakiekolwiek błędy. Jednak bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze metody sprzątania są nieefektywne, a nawet niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy 7 błędów, które najczęściej popełniamy przy sprzątaniu. Zobacz wszystkie i sprawdź czy któryś z nich też popełniasz.

1. Nadużywanie octu

Niejednokrotnie pisaliśmy o cudownych właściwościach sprzątania mieszkań octem i o tym, jak świetnie nadaje się do czyszczenia większości powierzchni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ocet nie usunie niebezpiecznych bakterii i wirusów, dlatego nie ma większego sensu używać go np. do zdezynfekowania toalety czy blatów kuchennych.

Ocet można natomiast zastosować przy czyszczeniu okapu kuchennego.

 

2. Środki czyszczące zamiast wody

Kiedy zobaczymy plamę, to przeważnie od razu sięgamy po detergent w sprayu, by pozbyć się zabrudzenia. Psikamy bez opamiętania, bo przecież, im więcej tym lepiej, prawda? Nie! Plamę powinniśmy przetrzeć najpierw ściereczką zwilżoną wodą, a na koniec dodać niewielką ilość płynu czyszczącego w celu jej usunięcia.

Nasi wykonawcy wiedzą jak prawidłowo zająć się sprzątaniem. Zobacz nasze usługi sprzątania biur lub sprzątania mieszkań.

 

3. Nieprawidłowa segregacja śmieci

Jesteśmy pewni, że właściwie rozdzielamy nasze śmieci – metal, szkło, plastik, papier – gdzie tu miejsce na pomyłkę? A jednak wiele przedmiotów nie ma aż tak oczywistego miejsca w segregacji. Należą do nich np. kartony po sokach lub porcelana. Wydrukujmy sobie dokładną listę tego, co należy wyrzucać do kontenerów.

Na stronie ministerstwa środowiska możesz zobaczyć poczytać o ABC segregacji odpadów

 

4. Szorowanie dywanu

Gdy szklanka herbaty wyleje się na dywan, to instynktownie łapiemy za mokrą szmatę i rozpoczynamy szorowanie. W konsekwencji doprowadzamy tylko do strzępienia nici materiału i wprowadzamy zabrudzenie w głąb tkaniny. Zamiast tego lepiej położyć na plamie papierowe ręczniki, dociskać je i wymieniać tak często, aż cała wilgoć w nie przejdzie.

 

5. Używanie środków nabłyszczających do mebli

Błyszczące meble prezentują się pięknie, więc nie szczędzimy na chemicznych środkach, by lśniły jak najdłużej. Problem jednak w tym, że nowoczesne meble są zabezpieczone specjalnymi powłokami ochronnymi i często wystarczy przetrzeć je jedynie zwilżoną szmatką, by wyglądały dobrze.

 

6. Prawidłowa kolejność sprzątania

Zawsze gdy zabieramy się do sprzątania mieszkania należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Dwie podstawowe zasady to: sprzątamy idąc od góry do dołu oraz od środka na zewnątrz. W pierwszej kolejności dokładnie ścieramy kurze przesuwając przedmioty, następnie wszystkie przedmioty odkładamy na swoje miejsca, na końcu odkurzamy i zmywamy podłogi.

 

7. Używanie brudnych narzędzi czyszczących

Chyba najczęściej popełniany błąd. Po wielogodzinnym sprzątaniu zazwyczaj nie mamy już siły lub zwyczajnie zapominamy o tym, że cały brud z podłogi znajduje się teraz na mopie, a bakterie z blatu przenieśliśmy na gąbkę. Przy kolejnych porządkach korzystamy z tych samych narzędzi i znowu roznosimy zarazki po całym domu. Warto więc po każdym sprzątaniu wrzucić wszelkie gąbki, szmatki itd. do wiadra z gorącą wodą ze sporą ilością sody oczyszczonej.

Średnia ocena artykułu: 4.8 - 21 ocen

lista aktualności