Porady o sprzątaniu

Jak wyczyścić srebro? 8 skutecznych sposobów (dokładny opis)

27-06-2018
czym wyczyścić srebro
fot. unsplash.com

Wytrzymałość srebra i jego olśniewający połysk sprawiły, że materiał ten jest ulubieńcem ludzkości od tysięcy lat. Jednak metal ten ma jedną wadę - srebro szybko ciemnieje pod wpływem powietrza. Z czasem warstwa ta staje się coraz grubsza i trudniejsza do czyszczenia. Usuwanie nalotów za pomocą konwencjonalnych chemicznych środków czyszczących wymaga znacznej inwestycji czasu, wysiłku i pieniędzy. Warto więc sięgać po domowe sposoby na czyszczenie srebra.

Dlaczego srebro matowieje?

Powstawanie nieestetycznego nalotu na srebrnej biżuterii czy zastawie jest naturalnym procesem – materiał w ten sposób reaguje na obecność siarki w atmosferze. Siarka ma powinowactwo do srebra i wiąże się z jego atomami tworząc cienką warstwę siarczku srebra. Cząsteczki te mają ciemną barwę, a to pozbawia srebro charakterystycznego połysku i zmienia jego pierwotną barwę. Pocieranie zanieczyszczonych przedmiotów zwykła pastą polerską może pomóc, ale także ściera znaczą część srebra, przez co jeszcze bardziej przyczynia się do powstawania nalotu i rdzy w przyszłości. Lepszą opcją jest więc cofnięcie reakcji chemicznej, która wytworzyła siarczek srebra.

Jak wyczyścić srebro sodą?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić srebrne sztućce, to jednym z najprostszych rozwiązań jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy, że wymieszasz ją z wodą w takiej proporcji, by stworzyć gęstą pastę. Następie taką zawiesinę nałóż na zanieczyszczoną zastawę i delikatnie pocieraj miękką ściereczką. Osad powinien zejść już po kilkunastu sekundach. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku wzorzystych sztućców, które mają liczne wgłębienia, ponieważ pasta bez problemu dotrze we wszystkie zakamarki i zbierze nalot. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy wieloelementowej zastawie cały proces czyszczenia może zabrać sporo czasu, dlatego warto przyjrzeć się kolejnemu sposobowi.

Jeżeli interesuję Cię również jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience, przeczytaj ten artykuł.

Znajdź usługę sprzątania biura lub mieszkania w swoim mieście

Zadzwoń do nas 801 56 46 56

 

Jak wyczyścić srebro folią aluminiową?

Gdy nie wiesz, jak wyczyścić srebrną biżuterię, to sięgnij po folię aluminiową. Rozerwij arkusz by był na tyle duży, aby zakrył dno szklanego lub plastikowego pojemnika.

Ważne!
Nie korzystaj z metalowych garnków, ponieważ może dojść do reakcji chemicznej, która uniemożliwi usunięcie nalotu ze srebrnych przedmiotów.

Następnie umieść na folii aluminiowej biżuterię lub sztućce, upewniając się, że dotykają one folii. 1/2 litra wrzącej wody wymieszaj z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i zalej srebro takim roztworem. Cienkie warstwy nalotu znikną w ciągu kilku minut, a przetarcie przedmiotów np. wcześniej wspomnianą pastą pozwoli pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń bardzo szybko.

Dlaczego to działa? Gorący roztwór wody i sody oczyszczonej wywołuje reakcję elektrochemiczną, podobną do tej stosowanej przy wytwarzaniu baterii. Atomy siarki chętnie łączą się ze srebrem, ale mają jeszcze silniejsze powinowactwo do aluminium. Podobna reakcja może być spowodowana roztworem zawierającym sól i biały ocet.

Zanim przedstawimy Ci kolejne sposoby, chcemy wspomnieć o naszym serwisie. Jesteśmy platformą, która umożliwi Ci zamówienie usługi sprzątania biura, mieszkania, mycia okien lub prania wykładzin. Dzięki nam możesz w szybki i bezpieczny sposób zamówić usługę związaną z utrzymaniem czystości w całej Polsce. Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz główne miasta w których działamy i zakres naszych usług.

Czym jeszcze można wyczyścić srebro?

jak wyczyścić srebrne sztućcePrzeglądając różne fora można znaleźć liczne pomysły na to, czym wyczyścić srebro. Niektóre z tych sposobów działają lepiej, inne gorzej, dlatego warto sprawdzić, które z nich faktycznie działają. Jeśli więc nie masz pod ręką ani sody oczyszczonej, ani folii aluminiowej, to do wyczyszczenia srebra możesz sięgnąć po:

  • Pastę do zębów – nanieść pastę na gąbkę do naczyń i wyczyść tym srebro. Metoda sprawdza się tylko w przypadku niewielkich zabrudzeń.
  • Cytrynę i sól – stwórz z nich gęstą zawiesinę i nałóż ją na srebro za pomocą miękkiej szmatki. To rozwiązanie również nie poradzi sobie z grubym nalotem i jest dość czasochłonne.
  • Coca-colę – wlej napój do miseczki i zanurz w nim biżuterię na 10 minut. Ta opcja przynosi minimalne efekty i jest dobrym sposobem tylko na odświeżenie srebra.
  • Płyn do mycia szyb – możesz nim spryskać srebrne przedmioty po wcześniejszym czyszczeniu, gdyż zapewnia naprawdę imponujący połysk. Z kolei nie ma żadnego wpływu na nalot.
  • Piwo – zanurz srebro w napoju na 10 minut. Wyjmij i przetrzyj czystą szmatką. Działa to trochę lepiej, niż w przypadku coli, ale dalej nie daje spektakularnych rezultatów.
  • Proszek do prania – wsyp jedną małą filiżankę detergentu do miski z gorącą wodą i umieścić wewnątrz srebrną biżuterię. Pozostaw na 5 minut, usuń i przetrzyj miękką szmatką. Proszek do prania reaguje z wodą, tworząc piankową substancję, podobnie jak soda, więc może wejść w najmniejsze zakamarki srebrnych przedmiotów. Ze wszystkich wymienionych wyżej sposobów ten daje najlepsze efekty.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak usunąć tłuste plamy, tutaj znajdziesz odpowiedź.

Jak wyczyścić srebro z rdzy?

Srebro, które jest niewłaściwie czyszczone, może nie tylko posiadać nalot, ale również i rdzę. Zbyt mocne tarcie pastą polerską, nieosuszanie po myciu, a nawet niewielkie uszkodzenia są idealnym środowiskiem dla rozwijania się rdzy. Aby się pozbyć wlej 250 ml białego octu do małej szklanej miski. Zanurz w tym srebro i poczekaj przynajmniej dwie godziny. Następie przetrzyj wszystko ścierką i sprawdź, czy większe kawałki rdzy odpadły. Jeśli tak, to nałóż na biżuterię lub sztućce cieką warstwę pasty do zębów i delikatniej zetrzyj ją miękką szmatką.

Jeśli problem będzie powracał, to zwróć uwagę na to, w jakich warunkach przechowujesz swoje srebrne przedmioty. Być może znajdują się one w zbyt wilgotnym środowisku lub mają nieograniczony kontakt z powietrzem.

Średnia ocena artykułu: 4.8 - 5 ocen

lista aktualności