Porady o sprzątaniu

Wszystko, co musisz wiedzieć o myciu okien (sprawdzamy różne metody)

02-10-2018
jak myć okna
fot. unsplash.com

Mycie okien jest jedną z najbardziej niewdzięcznych czynności, którą trzeba wykonywać w kontekście domowych porządków. Jest szczególnie uciążliwe, jeśli mieszka się blisko ulicy lub w zanieczyszczonym mieście. Nikt nie chce mieć grubej warstwy brudu, która nie przepuszcza światła słonecznego lub też borykać się z nieestetycznymi smugami po wielu godzinach mycia okien. Co więc zrobić, by proces ten był bezbolesny i efektywny?

Najważniejsze wskazówki dotyczące mycia okien.

1. Przygotuj miejsce pracy

Zanim zaczniesz myć okna, zadbaj o to, by wcześniej wyczyścić i odtłuścić ramy, framugi, parapety, karnisze. Możesz skorzystać z naszych porad jak usunąć tłuste plamy. Kurz i tłuszcz, jaki się na nich osadza, chętnie przyklei się do wilgotnej szyby, dlatego też jeśli go nie pozbędziesz, to bardzo często już kilka dni po gruntownym sprzątaniu zauważysz, że Twoje okna znów są poszarzałe.

2. Kup skuteczne narzędzia

Istnieje wiele sprzętów, którymi można umyć okna. Jedni decydują się na gąbki, inni na ściereczki z mikrofibry, a kolejni wybierają myjki ciśnieniowe. Zatem czym myć okna? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak najlepiej sprawdzają się tkaniny o gęstym i krótkim włosiu, które nie pozostawiają małych cząstek na szybie. Jeśli zastanawiasz się, jak myć okna bez smug, to rozwiązaniem Twoich problemów może okazać się ściągaczka – szybko zbiera wodę, więc nie pozwala jej wyschnąć na szkle i pozostawić zacieków.

ściereczk z mikrofibry do szybściągaczka do mycia okien

WAŻNE
Pamiętaj o tym, żeby ścierek czy gąbek, których używasz do mycia okien, nie prać z dodatkiem detergentów, szczególnie płynów zmiękczających. Te środki wchodzą wgłęb struktury materiału i przez długi czas powodują powstawanie trudnych do usunięcia smug.


3. Wybierz odpowiedni dzień

Niezależnie od tego, o jakiej porze roku myjesz okna, zawsze musisz to robić wtedy, gdy nie padają na nie promienie słoneczne. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przeciwnym razie cały Twój wysiłek pójdzie na marne. Ciepło sprawia, że zarówno woda, jak i detergenty, szybko wysychają, uniemożliwiając zebranie brudu. W konsekwencji mycie okien w słoneczny dzień może skończyć się tak, że szyby będą prezentować się o wiele gorzej po czyszczeniu.
 

Jak myć okna domowymi sposobami?

mycie okien domowymi sposobamiIle kosztuje mycie okien samemu? Całkiem sporo, jeśli weźmie się pod uwagę cenę środków czystości i narzędzi. Jednak pieniądze przeznaczone na specjalistyczne preparaty do mycia okien możesz zaoszczędzić. Równie dobrze, nawet z bardzo zabrudzonymi szybami, poradzą sobie specyfiki, które zapewne masz w domu. Możesz stworzyć własny środek czyszczący, łącząc wodę z octem lub sokiem z cytryny w proporcji 1:1. Oba z tych rozwiązań usuwają zaschnięte zanieczyszczenia oraz tłuste plamy. Dodatkowo nabłyszczają powierzchnię, więc dzięki nim przeważnie nie trzeba spędzać kolejnych minut na polerowaniu okien. Tutaj możesz sprawdzić ile orientacyjnie kosztuje mycie okien w Warszawie.

 

TRIK
Zamiast korzystać z ręczników papierowych do polerowania szyb, możesz użyć pogniecionej czarno-białej gazety. Zawarte w niej składniki tworzą warstwę ochroną na oknie, dzięki czemu dłużej wygląda ono perfekcyjnie.


Czy myjka elektryczna ułatwia mycie okien?

Kiedy do wyczyszczenia masz kilka dużych szyb, to karcher do mycia okien może okazać się dla Ciebie zbawienny. Nie tylko przyspiesza pracę, ale również sprawia, że cały brud zostaje całkowicie usunięty, a to pozwala przez długi czas cieszyć się idealnie czystymi szybami. Nowoczesne roboty do mycia okien są niezwykle łatwe w obsłudze i nie zużywają wiele energii, więc ich zakup może być inwestycją, która zwróci się w czasie.

myjka do okien Kärcher

WAŻNE
Roboty i karchery do mycia okien mogą wykonać swoją pracę nawet bez korzystania z chemicznych środków czyszczących. Są więc świetnym wyborem dla alergików lub osób unikających inwazyjnych preparatów.


Kiedy powierzyć mycie okien firmie sprzątającej?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dokładne umycie jednego standardowego okna zajmuje ok. pół godziny. Odświeżenie ram i framug, doczyszczenie parapetów, mycie i suszenie szyb, końcowe polerowanie – każda z tych czynności zabiera kilka minut, jest dość męcząca, a efekty nie zawsze są zadowalające i trzeba cały proces powtórzyć. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie firmy lub osoby sprzątającej do mycia okien. Listę największych miast w których możesz zamówić usługę prezentujemy poniżej.


Jeśli w Twoim domu znajduje się nawet kilka dużych witryn, to dobrze wiesz, że samo rozstawienie drabiny i lawirowanie na niej jest przykrym doświadczeniem. Firma sprzątająca jest w stanie zająć się nawet kilkudziesięcioma maksymalnie zabrudzonymi oknami i zrobi to przeciągu kilku godzin. Warto skorzystać z czyszczenia okien, szczególnie jeśli:

  • w Twoim domu lub biurze niedawno odbywał się remont (zobacz również jak sprzątać po remoncie)
  • kupujesz nowe mieszkanie lub wprowadzasz się do nowego biura i chcesz je porządnie wyczyścić, w tym dokładnie umyć okna,
  • w Twoim otoczeniu są alergicy, którym szkodzi najmniejsza ilość kurzu,
  • Twój dom lub biuro znajduje się blisko ruchliwej ulicy,
  • planujesz wystawić nieruchomość na sprzedaż lub wynajem,
  • chcesz odnowić wygląd okien,
  • zwyczajnie nie masz czasu.

Średnia ocena artykułu: 4.6 - 7 ocen

lista aktualności