Porównanie prac dorywczych – Uber i Taxify vs. sprzątanie

Zaktualizowno 18-03-2019

Dodatkowy zarobek może być traktowany jako ratunek dla domowego budżetu lub też pomoc w odłożeniu pieniędzy np. na wakacje. Dorywcze prace cieszą się więc ogromną popularnością, a wśród nich niezwykle modny jest ostatnio zawód kierowcy Ubera lub Taxify. Istnieją jednak opcje, którą mogą być nie tylko lepiej płatne, ale również bezpieczniejsze i mniej stresujące. Ile więc można zarobić na sprzątaniu biura lub wożąc klientów przez 2 godziny dziennie?

Kto może zostać kierowcą?

W przypadku wielu prac dorywczych, takich jak chociażby sprzątanie, nie są wymagane żadne kwalifikacje. Kiedy mowa o aplikacjach – Uberze i Taxify, to przed chętnymi nałożone są jednak pewne ograniczenia. Oczywiste jest, że trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B, ale istnieje jeszcze kilka innych zasad. Przyszły kierowca musi mieć ukończone 21 lat i przynajmniej od roku mieć prawo do poruszania się samochodem – nie jest weryfikowane to, czy faktycznie przez ten czas prowadził auto. Niemałe znaczenie ma również stan samej maszyny – samochód nie może mieć więcej niż 15 lat, musi być pięcioosobowy, a dodatkowo powinien prezentować się schludnie zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz.

Wymagania te, choć mają swoje uzasadnienie i są ważne dla klientów, to jednak w pewnym stopniu zmniejszają one dostęp do tej pracy dorywczej. Dla studentów niektóre z wyżej wymienionych punktów mogą być trudne do osiągnięcia – np. zainwestowanie w nowszy samochód jest dla wielu młodych osób nieosiągalne.

Ile można zarobić jako kierowca na Uberze i Taxify?

O tym, jak wysokie będą dodatkowe zarobki przy poświęcaniu 2 godzin dziennie na pracę jako kierowca Ubera lub Taxify, decyduje bardzo wiele czynników. Nawet podstawowe stawki obliczane są przy zachowaniu pewnych wspomagających zasad, a do tego trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:mapa uber

  • wielkość miasta,
  • długość trasy,
  • specjalne wydarzenia, święta,
  • zapotrzebowanie,
  • godziny szczytu,
  • uzyskana ocena,
  • stan samochodu.


Może się więc okazać, że dwie osoby jeżdżące przez taki sam okres, o podobnym czasie w ciągu doby, z niemal identycznymi umiejętnościami, mają zupełnie inne zarobki. Uber w tej kwestii jest bardziej stabilny, co często podkreślane jest na różnych forach. Warto wspomnieć o tym, że bardziej jasne warunki dochodu mają osoby, które rozpoczęły pracę dorywczą w Warszawie. Odmiennie sytuacja może przedstawiać się w mniejszych miastach, a w niektórych z nich nie ma nawet okazji do tego, by w taki sposób zadbać o domowy budżet.

Ważne!
Od szacowanego zarobku należy odliczyć nie tylko prowizję, ale również koszty paliwa, konserwacji samochodu, podatków, ubezpieczenia.

Na stronach Taxify i Ubera umieszczono kilka informacji na temat zarobków, jednak nie są one szczegółowe. Nie zmienia to faktu, że już dzięki nim można zauważyć pewne interesujące różnice. Dodatkowo w internecie znajduje się wiele wpisów i filmów na temat tego, ile faktycznie może zarobić kierowca Ubera i Taxify, kiedy traktuje to zajęcie jako pracę dorywczą. Zestawiając to wszystko w całość, otrzymuje się następujące dane:

 

Uber

Taxify

Jak ustalane są ceny?

Baza + czas + dystans + dodatki (ceny za parking, opłaty drogowe itp.)

Baza + czas + dystans + dodatki (ceny za parking, opłaty drogowe itp.)

Procent zarobków kierowcy uzyskanych przez firmę.

Około 20% do 30%

Około 10 do 20%

Zainteresowanie klientów

Uznany za popularniejszy

Cieszący się coraz większym zasobem użytkowników

Projekt aplikacji i interfejs użytkownika

Intuicyjny i prosty

Podobny jak w Uberze

Sposób rozliczania prowizji

Faktura

Faktura

 

Zobaczmy jak wygląda przykładowe zestawienie uśrednionych zarobków Uber vs. Taxify na podstawie wyników, które otrzymał prowadzący kanał Hi 5 na YouTube porównując ile możne zarobić jeżdżąc wieczorami od poniedziałku do piątku dwie godziny dziennie.

 

Uber

Taxify

Uśredniony dzienny zarobek przy 2 godzinach jazdy ok. 31 zł ok. 110 zł
 Szacowany zarobek po 5 dniach pracy, po 2h dziennie ok. 155 zł ok. 550 zł
Szacowany zarobek po odliczeniu kosztu paliwa (90 zł liczone 1:5) ok. 140 zł ok. 475 zł
Szacowany zarobek po odliczeniu VAT (8%) i podatek dochodowy (19%) ok. 105 zł ok. 355 zł


Finalny wynik jest uzależniony od wysokości VATu i podatku dochodowego.

Ile można zarobić na sprzątaniu biur?

Przeczytaj również: Office manager – zakres obowiązków, plusy i minusy stanowiska

 

Istnieje wiele innych zajęć, które równie dobrze, a może nawet i lepiej, sprawdzają się jako praca dorywcza. Większe miasta słyną z tego, że tu zapotrzebowanie na usługi sprzątające cały czas rośnie. Z każdym rokiem przybywa nowych biur i placówek, dlatego też praca w tym sektorze dostępna jest dla wszystkich i w różnych częściach każdego miasta. Sprzątanie biura może być więc świetną okazją do tego, by odłożyć bonusową gotówkę, zarówno dla studentów, jak i osób starszych – w przypadku tej pracy nie ma tak rygorystycznych ograniczeń ze względu na wiek, umiejętności czy posiadane narzędzia.

Poniżej prezentujemy listę miast w których można łatwo dorobić na sprzątaniu.

 

W rzeczywistości więc ile można zarobić na sprzątaniu biur, pracując 2 godziny dziennie?

Sprzątanie małego biura zajmuje czas do dwóch godzin. Ważny jest tu fakt, że o ile na początku będziemy sprzątali bliżej 2 godzin to już po tygodniu możemy wyrobić się w godzinę lub półtorej a otrzymać wynagrodzenie jak za dwie godziny pracy. Wszystko zależy od zakresu czynności jakie mają być wykonywane w danym biurze. Przyjmując uśrednioną stawkę ok. 38 zł za biuro i obsługiwaniu 2 biur dziennie (każde biuro sprzątamy po ok. 1h przy czym liczone mamy jak za 2h), można łatwo wyliczyć, że dziennie zarobimy ok. 76 zł, co po pięciu dniach pracy, da kwotę ok. 380 zł. Zobaczmy jeszcze podsumowanie jak tak kwota ma się do zarobków przy przewozie osób.

Szacowany zarobek w ciągu 5 dni pracy

Uber + Taxify

Sprzątanie

ok. 460 zł

ok. 380 zł

 

Należy pamiętać, że podane powyżej kwoty są orientacyjne i zależą zarówno od formy zatrudnienia, formy współpracy z daną firmą jak i wysokości podatków do zapłacenia. Choć zarobki jako kierowca mogą być trochę większe, to trzeba jednak pamiętać o niewątpliwych plusach pracy dorywczej przy sprzątaniu, do których zalicza:

1. Stabilność i brak strasu

Stawki są pewne i z góry określone. Każdego dnia wie się, ile się zarobi. Dodatkowo jest się odpowiedzialnym za biuro w jednej lub maksymalnie w dwóch lokalizacjach. Nie musimy co chwilę się przemieszczać i denerwować np. na korki.

2. Brak kosztów dodatkowych

Niezbędne narzędzia są zapewniane przez firmę sprzątającą. W przypadku dużych miast niweluje się także koszty przejazdu, ponieważ można wybrać usługi sprzątania blisko swojego miejsca zamieszkania.

Oczywiście, jeżeli już zdecydujesz się na pracę dorywczą przy sprzątaniu, warto zwrócić się do dużej i znanej na rynku firmy, która po pierwsze zapewni ciągłość prac, jak również dobrą jakość samej współpracy.

Średnia ocena artykułu 4.8 - 5 głosów

lista aktualności