Jak usunąć kamień i wyczyścić żelazko? Jeśli zadajesz sobie te pytania – przeczytaj koniecznie!

Zaktualizowno 23-07-2019

Pięknie wyprasowane ubrania to wizytówka każdego eleganckiego człowieka. O wygląd trzeba dbać, ale o żelazko także. Żelazko, podobnie jak inne domowe urządzenia, wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie na drogich ubraniach szybko mogą pojawić się brzydkie plamy, które są spowodowane brudem znajdującym się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz żelazka. Brudne żelazko zwiększa też ryzyko przypalenia ubrań. Ale tak właściwie, dlaczego żelazko się brudzi, skoro prasujemy czyste ubrania?

Skąd bierze się brud na żelazku?

Na żelazku, podobnie jak na innych przedmiotach znajdujących się w domu, osadza się kurz. Z tego powodu przed prasowaniem warto przetrzeć stopę żelazka wilgotną ściereczką. Jeśli używasz twardej wody, bardzo szybko w żelazku może osadzić się kamień. Można jednak temu zapobiec, stosując do żelazka wodę destylowaną. Żelazko łatwo może ulec przypaleniu, jeśli podczas prasowania stosowana jest zbyt wysoka temperatura, bądź żelazko na dłuższą chwilę pozostaje w pozycji poziomej na prasowanych ubraniach. Warto zawsze sprawdzić na metce ubrania na jakiej temperaturze należy prasować daną rzecz. Należy szczególnie uważać podczas prasowania ubrań z nadrukami. Warto obrócić je na lewą stronę lub prasować przez specjalną nakładkę na żelazko albo cienki materiał.

Co zastosować podczas czyszczenia żelazka?

Czym wyczyścić żelazko? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu użytkowników żelazek, ale niestety zazwyczaj dość późno, kiedy już przypalone żelazko daje się we znaki. Najczęściej do wyczyszczenia żelazka wystarczy woda, ocet i ściereczka, a do zadań specjalnych patyczki higieniczne. Kiedy czyszczenie żelazka sprawia większy problem, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną, sól, gazetę lub papier do pieczenia. Wszystkie te rzeczy zazwyczaj znajdują się w domu. Można też sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia żelazka, które są dostępne w sklepach. Jeżeli jesteśmy przy temacie czyszczenia żelazka, warto również zanaczyć, iż równie ważnym elementem jest utrzymanie pralki w czystości. Regularne czyszczenie pralnki zagwarantuje, że ubrania nie zniczą się w czasie prania.

Dbanie o sprzęty AGD w domu i biurze to tylko jeden z elementów składających się na należyte utrzymanie czystości. W naszym serwisie znajdziesz i zamówisz online sprzątanie mieszkania lub sprzątania biura, jak również usługi dodatkowe np. mycie okien. Zobacz usługi sprzątania w wybranych miastach: serwis sprzątający Warszawa, sprzątanie Kraków, sprzątanie Wrocław, sprzątanie Poznań.

Jak zwalczyć kamień w żelazku?

kamień w żelazkuJak wyczyścić żelazko z kamienia w którym brak jest opcji selfclean lub calc-clean? Gdy patrzysz na swoje żelazko, w którym znajduje się mnóstwo kamienia, pewnie myślisz, że to będzie naprawdę trudne zadanie. Natomiast nie jest to takie skomplikowane, na jakie może wyglądać. Należy rozrobić ocet i wodę w proporcji 1:1. Następnie wlać przygotowaną miksturę do komory parowej żelazka, włączyć je i pozostawić w pozycji stojącej. Teraz pozostaje czekać, aż cała ciecz wyparuje. Żelazko nie jest jeszcze gotowe do użycia. Powtarzamy procedurę raz jeszcze, z tą różnicą, że do komory wlewamy samą wodę. Dokładne pozbycie się octu z żelazka zapobiegnie przedostawaniu się nieprzyjemnego zapachu na prasowane ubrania. Kamień nie osadza się jedynie wewnątrz żelazka. Może też zgromadzić się na stopie żelazka i w znajdujących się w niej otworach, przez które wydostaje się para. Na to, jak wyczyścić stopę żelazka jest kilka sposobów. Z powodzeniem można zastosować ocet i ściereczkę, którą przecieramy stopę żelazka. Jeśli czyszczenie żelazka sprawia większy problem, można wymieszać ocet pół na pół z sodą oczyszczoną i z użyciem takiej mikstury przecierać stopę żelazka ściereczką.

Problematyczne mogą okazać się otwory w stopie, na nich zazwyczaj znajduje się dużo kamienia i są trudno dostępne. Z pomocą przychodzą niezawodne patyczki higieniczne, które wystarczy zamoczyć w stosowanym podczas czyszczenia stopy specyfiku i kamień w zakamarkach nie ma już szans. Gotowe! Teraz, gdy znasz już te domowe sposoby, nie będziesz się więcej zastanawiać, jak odkamienić żelazko.

Przypalone żelazko tylko do wyrzucenia? Otóż nie!

Przypalone żelazko często spędza sen z powiek. Widok czarnej, przypalonej stopy żelazka może zmrozić krew w żyłach. No nie! Znowu wydatki? Niekoniecznie. Przypalone żelazko wcale nie musi oznaczać zakupu nowego sprzętu. Czym wyczyścić przypalone żelazko? Po pierwsze zaczekaj, aż żelazko wystygnie. Można zastosować opisaną wyżej mieszankę sody oczyszczonej i octu - tu również powinna się sprawdzić.

Inną metodą jest użycie soli i octu w proporcji 1:1. Całość podgrzej, zmocz ściereczkę i czyść stopę żelazka. Wysoka temperatura ułatwia pozbycie się zanieczyszczenia, możesz więc włączyć żelazko i odrobinę podgrzać stopę, jednak nie zbyt mocno, aby się nie poparzyć. Przed przystąpieniem do czyszczenia wyłącz żelazko. Jest jeszcze inny sposób na to, jak usunąć przypalenie z żelazka. Uwaga! Ta metoda jest odpowiednia jedynie dla żelazek ze stopą odporną na zarysowania i warto ją zastosować dopiero wówczas, gdy inne metody okazały się niewystarczające. Należy na gazecie lub papierze do pieczenia rozsypać sól i prasować ją przez kartkę. To, czym wyczyścić żelazko przypalone, zależy od Ciebie. Możesz też zastosować specjalnie do tego celu stworzone ściereczki czyszczące lub sztyfty dostępne w sklepach, które w delikatny sposób usuwają przypalenie, co jest niezwykle cenne szczególnie w przypadku żelazek o stopach ceramicznych i teflonowych, które są podatne na zarysowania.

Czyste żelazko to szybkie i przyjemne prasowanie. Warto dbać o swój sprzęt, aby uniknąć przykrych niespodzianek, jednak są sposoby nawet na przypalone żelazko, które mogą uratować Cię w nieszczęściu.

Średnia ocena artykułu: 4.6 - 5 ocen

lista aktualności