Jak zrobić żel do dezynfekcji? Prosta metoda

Zaktualizowno 14-07-2020

Wirusy i bakterie zagrażają nam każdego dnia, ale to dopiero pandemia koronawirusa SARS-CoV-19 uświadomiła wszystkim, jak bardzo mogą być niebezpieczne oraz jak łatwo się rozprzestrzeniają. Dzisiejsze społeczeństwo wie również, że zachowanie higieny jest bezwzględnie konieczne, aby cieszyć się zdrowiem i bezpieczeństwem. Jak zrobić żel do dezynfekcji? Prezentujmy prostą metodę.

Dlaczego trzeba dbać o higienę rąk i skóry?

W przypadku niektórych patogenów wystarczające jest umycie dłoni wodą z mydłem, inne z kolei nie są tak proste do zlikwidowania i giną w bardzo wysokich temperaturach lub pod wpływem specjalnych środków chemicznych, które nie zawsze są dostępne w sklepach. Dodatkowo, trudno w podróży czy w sklepie nosić ze sobą wodę, mydło i ręcznik. Mycie rąk to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia, nie tylko w czasie pandemii. Dezynfekcji wymagają też przedmioty codziennego użytku, z którymi mamy styczność, takie jak klamki, poręcze czy ubrania. Trzeba pamiętać o tym, że każdy dotyk może powodować przechodzenie patogenów na skórę innej osoby. Niestety środków do dezynfekcji często brakuje a niektóre są drogie. W czasie nasilenia pandemii płyny odkażające sięgały horrendalnych kwot. Możliwym wyjściem jest korzystanie z własnych preparatów. Wbrew pozorom, doskonały środek do dezynfekcji można zrobić samemu i nie jest on zbyt kosztowny. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Spirytus jest łatwopalny, więc robienie płynu i żelu należy z dala od źródeł ognia, np. kuchenek gazowych lub palenia papierosów. Używanie środków dezynfekujących niszczy skórę dłoni, więc warto stosować kremy nawilżające do dłoni.

 

Zrób to sam! Żel do dezynfekcji rąk

Zarówno wirusy, jak i bakterie skutecznie zabija alkohol o stężeniu powyżej 60%. Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Potrzebne będą:

  • spirytus 95%,
  • żel aloesowy,
  • naczynie z miarką lub szklanka,
  • mała buteleczka z pompką lub zakrętką.

Uzyskanie stężenia 66% alkoholu w środku dezynfekującym jest proste – wystarczy zachowanie proporcji – dwie porcje spirytusu do 1 porcji żelu. Dwie szklanki spirytusu (lub innego naczynia) należy zmieszać z 1 szklanką (lub innego naczynia) żelu. Następnie pozostaje wszystko dokładnie wymieszać i gotowe. Tak uzyskany żel powinien być przechowywany w zamkniętym naczyniu, ponieważ szybko wietrzeje.

Do codziennego użytku najlepiej porcje środka dezynfekującego przelać do małych butelek z pompką (atomizer może się zatkać od cząsteczek żelu). Takie buteleczki są do kupienia w sklepach drogeryjnych (jako pojemniki podróżne). Małą buteleczkę żelu można nosić w kieszeni kurtki lub w torebce i używać jej w razie potrzeby.

Zrób to sam! Płyn do dezynfekcji rąk oraz innych powierzchni

Płyn do dezynfekcji robi się jeszcze prościej niż żel dezynfekujący. Jak zrobić płyn do dezynfekcji? Potrzebne będą:

  • spirytus 95%,
  • woda,
  • opcjonalnie olejek zapachowy.


Oba składniki należy ze sobą wymieszać w proporcji 2 miarki spirytusu do 1 miarki wody. Do tak powstałego płynu dezynfekującego można dodać kilka kropel olejku zapachowego.
Płyn należy przechowywać w szczelnie zamykanym naczyniu. Dla wygody można go przelać do butelki z atomizerem – łatwo go wówczas rozpylać.

Zobacz również: Czym i jak myć lodówkę?

Kiedy i jak używać żelu lub płynu dezynfekującego?

Obydwa środki doskonale dezynfekują i można ich używać wymiennie. Warto jednak pamiętać o tym, że alkohol, szczególnie o tak silnym stężeniu niszczy skórę. Stąd do dłoni lepiej używać środka z dodatkiem żelu aloesowego, który dodatkowo nawilża i poprawia stan skóry.

Kiedy używać żelu dezynfekującego?

Przelany do małej buteleczki żel warto mieć zawsze ze sobą i dezynfekować nim ręce po każdym kontakcie z przedmiotami, których dotykały inne osoby, np. poręczy w sklepach i środkach komunikacji miejskiej, klamek wejściowych itp.

Do czego używać płynu dezynfekującego?

Płynem dezynfekującym warto odkażać niektóre przedmioty przyniesione do domu, klamki wejściowe, delikatnie przecierać telefon komórkowy, portfel, a nawet spryskać nim klucze, monety, klamki samochodowe i kierownicę.

Samodzielnie wykonany środek antybakteryjny jest tak samo skuteczny jak ten kupiony w sklepie. Jeśli jednak chcemy mieć certyfikowany produkt, która działa ze 100% skuteczność – żel myjący w gotowej formie można kupić tutaj.
 

lista aktualności