Szczepionka na koronawirusa. Firmy, które są blisko jej opracowania

Zaktualizowno 12-11-2020
szczepionka na koronawirusa 2010 q1
fot. unsplash.com

Koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie od początku 2020 roku, a cały świat obawia się zarażenia. Objawy koronawirusa są bardzo podobne do przeziębienia. Trudności w oddychaniu, gorączka, kaszel, ból gardła, katar to główne symptomy, które mogą świadczeń o tym, że jesteśmy chorzy. Pierwszy przypadek Covid-19 oficjalnie został odnotowany 4 marca bieżącego roku. Mimo, że rozprzestrzenianie się wirusa trwa już kilka miesięcy naukowcy nadal szukają sposobu na wynalezienia szczepionki i w ten sposób uratowania życiu wielu osobom. W szczególności narażone są ludzie starsi oraz osoby z innymi chorobami. Najłagodniej wirusa przechodzą osoby młode i silne. Na szczęście wiele firm pracuje już nad szczepionką a niektóre są w ostatniej fazie testów i produkcji.

W poszukiwaniu szczepionki na covid-19

Od początku pandemii firmy próbują wynaleźć szczepionkę, która z pewnością przyniosłaby mniejszą liczbę zakażeń oraz pozwoliłaby, aby nasze życiu wróciło do normy. Zamknięte restauracje, zakaz spotkań rodzinnych i ze znajomymi, nauka zdalna sprawia, że życie każdego człowieka zmieniło się o 180 stopni.
Naukowcy każdego dnia starają się odkryć lek, który spowodowałaby zmniejszenie liczby zakażeń. Wiele przedsiębiorstw na całym świecie szuka pomysłu, jak najszybciej pozbyć się panującego w każdym państwie wirusa. Zdarza się, że szczepionka kończy testowanie na pierwszej lub drugiej fazie, aby była stosowana musi ukończyć wszystkie trzy fazy.

Trzy fazy testów nad szczepionką

FAZA 1

Faza testowania, gdy preparat zostaje podany małej grupie ludzi w celu określenia odpowiedniej dawki i ilości podawania. Często po 1 fazie zaprzestaje się testowania.

FAZA 2

Faza przeprowadzana jest na szczepionkach, które dają szansę na dalsze zastosowanie, na większej grupie ludzi. Są przede wszystkim bezpieczne dla człowieka.

FAZA 3

Ostatnia faza to czas na zbadanie preparatu, który być może ostatecznie zostanie wprowadzony na rynek. Próby prowadzone są dla dużej luczbie ludzi.


Znajdź usługę sprzątania lub dezynfekcji w swoim mieście

Zadzwoń do nas 801 56 46 56

 

Rokujące firmy pracujące nad szczepionką na koronawirusa

Pfizer

FAZA 3

Jedną z firm, która podjęła się znalezienia szczepionki na Covid-19 to m.in amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, której skuteczność wynosi aż 90% (komunikat firmy z 09.10.2020). Do tej pory szczepionka nie ma żadnych wad, które mogłyby negatywnie wpływać na życie człowieka. Dlatego w tym miesiącu będzie dążyć o dopuszczenie jej do użytku. Amerykańscy naukowcy współpracują także z niemiecką firmą biotechnologiczną. W tym preparacie pokłada się największe nadzieje.

Moderna

FAZA 3

Kolejnym koncernem walczącym o opracowanie szczepionki jest amerykańska firma Moderna. Badania polegają na wykorzystaniu materiału genetycznego koronawirusa. Na początku testowana była na zwierzętach, a następnie na ludziach. Testy rozpoczęto w maju i trwają do tej pory. Stwierdzono, że powoduje wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał, nie powodując żadnych negatywnych skutków dla naszego zdrowia.

Aktualizajca 16.11.2020: Firma potwierdziła, iż jej szczepionka na koronawirusa wykazuje skuteczość na poziomie 94,5%. Firma informuje, iż szczepionka nie wykazuje obaw o bezpieczeństwo użycia. Jeszcze w tym miesiącu Moderna wystąpi o zezwolenie na awaryjne dopuszczenie szczepionki do użytku w USA.

CanSino Biologics

FAZA 3

Chińska korporacja, CanSino Biologics wraz z pomocą Instytutu Biotechnologii Akademii Wojskowych Nauk Medycznych także opracowała metodę ograniczającą zarażenie koronawirusem. Od lipca przeprowadzono trzy fazy badań, które potwierdziły, że preparat przynosi pożądana skutki. Zadecydowano, że szczepionka zostanie przeznaczona tylko dla wojska.

SinoVac

FAZA 3

Pod koniec stycznia swoje badania rozpoczęła kolejna chińska firma SinoVac. Skupiła się głównie na szczepionkach zapewniających odporność na choroby zakaźne. Od początku dyrektor placówki mówił o tym, jak ważne jest stworzenie antidotum zapobiegające rozprzestrzenianiu się COVID-19 na świecie.

Inovio Pharmaceuticals

FAZA 3

Do badań dołączyła także firma Inovio Pharmaceuticals, która dąży do wynalezienia szczepionki nie tylko na wirusa, o którym cały czas mowa, ale i będzie stosowana przy innych chorobach: nowotworowych oraz zakaźnych. Do końca roku zadecydowano o wytworzeniu miliona preparatów.

Wiele firm dąży do wynalezienia szczepionki. Daje nam to nadzieję na powrót do normalnego funkcjonowania oraz powrót do naszej codzienności bez żadnych ograniczeń, które mają miejsce od marca. Każdego dnia jesteśmy o krok bliżej do zakończenia tej pandemii. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że z dnia na dzień koronawirus nie ustąpi, a nawet wynalezienie szczepionki nie spowoduje, że pozbędziemy się tego wirusa od razu. Pomyślmy ile ludzi żyje na świecie, a więc ile potrzeba szczepionek do uratowania każdego życia.

Średnia ocena: 4.9 - 2 oceny

lista aktualności