Pranie dywanów. Co czyha w Twoich dywanach?

Zaktualizowno 11-05-2011

Albo my, albo one. W dywanach roztocza żyją nawet trzy miesiące gdyż mają tam doskonałe warunki. Żywią się złuszczonym naskórkiem, mają ciepło i komfortowo. Oczywiście rozmnażają się. Gatunek, który najczęściej żyje w naszych domach nazywa się skórożarłoczek skryty (łac. Dermatophagoides pteronyssinus). Jeśli chcemy się ich pozbyć normalnymi sposobami, np. praniem czy czyszczeniem dywanów, tapicerek samemu w domu, możemy się spodziewać, że populacja roztoczy wróci do swojej pierwotnej liczebności nawet po dwóch tygodniach. Warto więc skorzystać z fachowej pomocy profesjonalnych firm sprzątających.

Dlaczego? To proste. Taki skórożarłoczek odżywia się skórą w sposób skryty (to dlatego że jest taki mały, że go nie widać) i proporcjonalnie do tego ile zje naszej skóry, tyle wydala swoich odchodów. A te odchody są dla nas śmiertelnie. Otóż białka zawarte w odchodach naszego małego kolegi są bezpośrednim powodem reakcji alergicznych, które prowadzą do rozwoju astmy oskrzelowej. Profesjonalna firma sprzatająca jest w stanie tak wyczyścic dywan, że z pewnościa pozbędziemy się roztoczy może nie na zawsze ale na pewno na dłuższy czas.

Jeżeli jednak chcemy sami zająć się walką z roztoczami to dywany należy bardzo często odkurzać. Nie zwykłym odkurzaczem (z papierową torba i bez filtra) lecz takim, który bardzo dobrze filtruje drobne cząsteczki. Fachowcy polecają: odkurzacz beztorbowy: np. działający na zasadzie cyklonu; lub z torbą o podwójnej grubości; wysokiej jakości filtr anty-bakteryjny (HEPA, ULPA); filtry elektrostatyczne.

lista aktualności