Olej arganowy – eliksir młodości. Ekologiczne sprzątanie mieszkań. Soluvert. Starwax.

Zaktualizowno 02-08-2011

Olej arganowy, zwany potocznie „eliksirem młodości”, to wytwarzana z owoców arganii żelaznej oleista substancja, o barwie nieco ciemniejszej niż znana nam oliwa z oliwek. Sama żywotność drzewa arganowego liczona jest od 125 do 450 lat, z czego pierwsze owoce drzewo zaczyna rodzić dopiero w wieku 40-60 lat. Warto dodać, iż wyróżniany dwa rodzaje oleju arganowego, ciemniejszy, używany na ogół w gastronomii, oraz jaśniejszy, przeznaczany do celów kosmetycznych.

Olej arganowy charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami regeneracyjnymi i pielęgnacyjnymi. Podnosi on naturalną odporność organizmu, obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie, pobudza procesy oddychania wewnątrzkomórkowego, unieszkodliwia wolne rodniki, chroni tkankę łączną, reguluje pracę gruczołów łojowych, wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe oraz odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry. Ten niezwykły składnik polecany jest głównie w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej, suchej i odwodnionej czy skutecznej regeneracji zniszczonej skóry rąk i paznokci.

Według tradycji olej arganowy jest produkowany ręcznie przez kobiety zrzeszone w żeńskich spółdzielniach. Ponoć potrzeba kilku dni o ok. 32 kg owoców na 1 litr oleju. Oczywiście, istnieje także produkcja maszynowa. Olej arganowy cieszy się ogromnym powodzeniem na całym świecie. W związku z tym można spotkać wiele jego podróbek (przeważnie można to poznać po cenie – podróbki są bardzo tanie). Normalnie kosztuje nawet ponad 100 zł za 100 ml.

lista aktualności