Porady o sprzątaniu

Sprzątanie mieszkań, mycie okien, ocet i różne jego oblicza

13-06-2011

Dzisiaj ocet jest wykorzystywany głównie do marynat, sałatek i potraw mięsnych czyli w kuchni. Niewielu z nas wie, że doskonale sprawdza się także w innych dziedzinach, np. w sprzątaniu czy medycynie.

Ocet, czyli kwas octowy, powstaje w procesie fermentacji alkoholu zawartego w winie owocowym lub spirytusie. Ocet jabłkowy ma właściwości bakteriobójcze, konserwujące i antyseptyczne, a jego właściwości lecznicze odkryto już w czasach starożytnych. Zawiera całą gamę składników mineralnych: potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor, miedź, krzem i inne, ponadto jest źródłem wielu aminokwasów, witaminy A, beta-karotenu i pektyny. Zawiera kwas mlekowy, octowy, propionowy i cytrynowy.

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym ocet z powodzeniem może być stosowany podczas domowych porządków. Można go używać do mycia podłóg, ścierania kurzu na meblach, czyszczenia glazury, baterii łazienkowych, polerowania szyb i luster. Wystarczy zrobić odpowiedni roztwór – 10 procentowy ocet dodać do wody w proporcji 1 : 10 i mamy extra płyn do sprzątania - a nawet płyn do odkamieniania np. grzałek w pralkach.

O specyficznych właściwościach octu doskonale wiedziały nasze babcie, które przez lata stosowały go w pracach nad utrzymaniem czystości. Inaczej mówiąc sprzątanie z octem to nie tylko oszczędność pieniędzy (mniej wydajemy na chemiczne środki) ale także więcej zdrowia gdyż ocet nie podrażnią oczu i nie niszczy skóry w przeciwieństwie do standardowych środków.

lista aktualności