Sprzątanie mieszkań, a alergia

Zaktualizowno 13-05-2011

Warto zadbać, aby w domu ograniczyć źródła alergenów. W domu przede wszystkim należą do nich: roztocza kurzu, grzyby i pleśnie, sierść i ślina zwierząt, pyłki kwiatów. Wbrew pozorom bardziej uczulają nas kurz i roztocza, niż pyłki traw i drzew. Szacuje się, że w naszych mieszkaniach jest średnio 5 razy więcej kurzu niż na wolnym powietrzu. Coraz częstsze są również wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne na kosmetyki i chemię domową.

No cóż jak to mówią fachowcy najlepszym sposobem na sprzątanie jest znalezienie kogoś innego do sprzątania. W przeciwnym wypadku wszystko spoczywa na nas. Jeżeli mamy skłonności alergiczne należy sprzątać mieszkanie lub dom regularnie i koniecznie w taki sposób aby nie wywołać przy tym tumanów kurzu. Warto więc zakurzone miejsca wcześniej spryskać wodą. Pomocne są płyny antyalergiczne usuwające kurz, roztocza i ich odchody.

Nie należy stosować ściereczek wielorazowego użycia ( siedlisko alergenów). Najlepsze są ściereczki jendorazowe lub papierowe. Mikrofibra też jest dobra. Co sprytniejsi mogą sprzątać w maseczce zasłaniającej nos i usta oraz w rękawicach (bezpudrowe, winylowe, lateks do kosza). Dobrze też jest sięgnąć po naturalne środki czystości (szczególnie Ci, którzy mają alergię na chemie gospodarczą).

Zdaniem laryngologów odświeżacze powietrza nie są zbyt praktyczne. Wg lekarzy to one właśnie odpowiadają za część trudnych alergii i kłopotów z nieżytami górnych dróg oddechowych. Chcąc zadbać o miły zapach lepiej wyłożyć naturalne mydła lub pęczki ziół.

lista aktualności