Czysta chata. Sprzątanie mieszkań. Naturalny parkiet – prawidłowe mycie i konserwacja. Sprzątanie Warszawa. Starwax. Soluvert.

Zaktualizowno 01-10-2011

Lakierowany, woskowany czy olejowany parkiet powinien zostać przed myciem dobrze oczyszczony zmiotką lub odkurzaczem z nakładką przeznaczoną do delikatnych powierzchni. Taką powierzchnię najlepiej myć ciepłą wodą ze środkiem do czyszczenia powierzchni drewnianych. Stosujemy do tego szczotkę gąbkową, ścierkę lub mop, najlepiej z mikrofibry. Powinny być dobrze wyciśnięte.

Nadmiar wody może spowodować jej wnikanie w drewno i tworzenie się szczelin. Suszenie umytej podłogi powinno trwać minimum 4 godziny. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć ochronny preparat pielęgnacyjny. Środek taki stosujemy 1-2 razy w tygodniu. Preparat nakładamy szmatką, a po kilkugodzinnym schnięciu całość polerujemy frotą. Nie należy myć podłogi przez kolejne 2 dni.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji parkietów – możemy wybierać spośród past, wosków, olejów, kremów i płynów. Środki te tworzą warstwę ochronną przed zniszczeniem, zabezpieczają przed kurzem i wilgocią, nadają połysk i kolor czyszczonej powierzchni. Są także odporne na ścieranie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby detergent był przeznaczony do właściwej powierzchni – krem woskujący do parkietu woskowanego a olej woskujący do powierzchni olejowanej. Rekomendujemy rozwiązania firmy Soluvert oraz Starwax (sprawdź dostępny asortyment produktów).

Codzienna pielęgnacja naturalnego parkietu nie musi sprawiać problemów, gdy zastosujemy się do podstawowych zaleceń. Warto też rozważyć powierzenie konserwacji parkietu profesjonalnym firmom sprzątającym, które dobiorą odpowiednie środki do czyszczonej powierzchni i zastosują maszynę polerującą.

lista aktualności